پیش زمینه، زمینه میانی و پس زمینه در عکاسی

forumبدون دیدگاه

اگرچه در میان عناصر اساسی ترکیب بندی، پیش زمینه، زمینه میانی و پس زمینه ممکن است به آسانی آنطور که انتظار دارید درک نشوند. این به شدت سودمندی آنها را رد می کند! از استفاده از لایه های متمایز به عنوان عناصر کادربندی گرفته تا نوآوری ساده روی آنها برای افزودن عمق به تصویر، پیش زمینه، زمین میانی و پس زمینه واقعاً همه کاره هستند. این موارد از مهم ترین نکات عکاسی از بیرون هستند. همینطور در صورتیکه به دنبال آموزش عکاسی از نزدیک و حالت های فوکوس هستید به قسمت مقالات ما مراجعه نمایید.

امروز، بیایید نگاهی دقیق‌تر به هر سه عنصر بیندازیم و ببینیم چگونه می‌توان آنها را به بهترین نحو در کار خود گنجاند. بدون مقدمه، بیایید درست به آن بپردازیم!

پیش زمینه، میانه زمین و پس زمینه چه نقش هایی در یک تصویر ایفا می کنند؟

عناصر پیش زمینه، میانه و پس زمینه عکس شما هر کدام نقش منحصر به فردی را در طرح بزرگتر ترکیب بندی دارند. با این حال، در نهایت، همه آنها به یک هدف عمل می کنند، فقط به روش های مختلف. به این معنی که تصویر خود را به لایه‌های مجزا تقسیم کنید که هر کدام با اشیاء جالب و جلب توجه پر شده است.

چیدمان این اشیاء جالب باعث ایجاد مسیرهای مختلفی می شود که چشم بیننده شما را به این طرف و آن طرف سرگردان می کند. البته در مورد چیدمان خود سه لایه هم همینطور است!

بدون این عناصر مختلف یا جدایی بین آنها، بیشتر عکس ها کاملاً بی ثمر و کهنه به نظر می رسند. بنابراین واقعاً، مدیریت صحیح پیش زمینه و پس زمینه، علاوه بر حد وسط محکم، تعادل یکی از جنبه های کلیدی تکنیک ترکیب بندی است. مهم نیست که در چه ژانری از عکاسی فعال هستید، این درست است!

حال، بیایید نگاهی دقیق تر به هر یک از این سه لایه ترکیب بیندازیم و دریابیم که چه چیزی همه آنها را بسیار خاص می کند.

پیش زمینه

نزدیک‌ترین نقطه به چشم بیننده، پیش‌زمینه در خدمت هدف آشکار ترسیم اولین برداشت فوری است. به عبارت دیگر، برای «قلاب کردن» ناظر به کادر شما وجود دارد.

توجه داشته باشید که مهم است که پیش زمینه را خیلی شلوغ نکنید . این می تواند این تصور را ایجاد کند که کل صحنه درهم و گیج کننده است. البته، ممکن است دقیقاً این حالتی باشد که شما دنبال آن هستید. اما در غیر این صورت، از افراط و تفریط دوری کنید!

در اکثر ترکیب بندی های معمولی، پیش زمینه قسمت پایینی کادر شما را پر می کند. این بدان معنا نیست که نزدیکترین اجسام به لبه پایین تصویر شما نیز باید نزدیکترین اشیا به دوربین باشند.

با این حال، ماهیت ترکیب اشیاء جالب در فضای سه بعدی اغلب به چیدمان کلاسیک اجسام نزدیک در پیش زمینه پایین منجر می شود. در نتیجه، یک زمین میانی مرکزی و یک پس‌زمینه به سمت لبه بالایی نیز گسترده است.

زمین میانه

همچنین املای متوسط ​​(بدون فاصله)، این عنصر معمولاً قسمت عمده ای از فضای تصویر شما را اشغال می کند. اغلب، هدف از اتحاد و پل زدن پیش زمینه و پس زمینه از نظر بصری و زمینه ای است.

برای ایجاد یکپارچگی بین لایه‌های خود، کمک می‌کند که سطح میانی با دو لایه دیگر به نحوی قابل توجه مرتبط باشد. در مورد مناظر، این یک بار دیگر می تواند به شکل ویژگی های هندسی اصلی باشد. به رودخانه‌ها، دیگر آب‌ها، دره‌ها یا کوه‌ها فکر کنید که ممکن است در پس‌زمینه نیز گسترش یابند یا نشوند.

در حالی که سطح میانی شما مجبور نیست فضای بیشتری را نسبت به دو لایه اصلی دیگر شما اشغال کند، اغلب می تواند. این امر مخصوصاً زمانی صادق است که سوژه اصلی شما موازی با چشم بیننده قرار گیرد. در چنین حالتی منطقی است که سوژه جلو و مرکز قرار گیرد (به معنای واقعی کلمه!). در عین حال، مقداری فضای اطراف آن را به پیش زمینه و پس زمینه اختصاص دهید تا کادربندی خلاقانه ارائه دهید.

پس زمینه

پس‌زمینه تصویر شما را با ارائه یک پس‌زمینه واقعی به صحنه کامل می‌کند. معمولاً در قسمت پشتی ترکیب شما، نزدیک بالاترین لبه قاب قرار دارد.

نسبتاً معمول است که پس‌زمینه شما در مقایسه با عناصر پیش‌زمینه و میانی، فاقد جزئیات باشد. این به این دلیل است که در ناحیه ای قرار دارد که بیننده کمترین احتمال را دارد که فوراً به آن بچسبد. علاوه بر این، پس‌زمینه دورتر و از نظر فیزیکی کمتر متمایز است.

در بسیاری از عکس‌های فضای باز، از جمله بیشتر مناظر، پس‌زمینه ممکن است بیشتر از آسمان باشد. با این حال، پس‌زمینه‌های دقیق با بعد عمق و بافت نیز اصلاً غیرعادی نیستند. به عنوان مثال، در عکاسی معماری، لایه‌های پس‌زمینه بسیار دقیق عملاً عادی هستند!

ملاحظات ژانرهای عکاسی

همانطور که قبلا اشاره کردم، سه لایه پیش زمینه، میانه و پس زمینه ممکن است بسته به ژانر و سبکی که با آن کار می کنید رفتار متفاوتی داشته باشند. بنابراین، بیایید به چند نمونه خاص از استفاده از آن سه عنصر متمایز در شاخه های مختلف عکاسی نگاهی بیندازیم.

شما می توانید از آنها به عنوان الهام بخش برای پیاده سازی دیدگاه خود در کار خود استفاده کنید!

پس زمینه

پس زمینه

نیاز به یک عنصر پیش زمینه قوی در عکاسی منظره

عکاسی منظره از جداسازی بسیار قدرتمندی بین لایه های مختلف قاب بهره می برد. این به ایجاد حس ابعاد و فضای سه بعدی کمک می کند. این برای نوع مقیاس و هیبتی که مناظر طبیعی وسیع اغلب القا می‌کنند، مهم است.

پیش زمینه در اینجا نقش تعیین کننده ای دارد. یک پس‌زمینه قوی ممکن است فاصله، وسعت و وسعت را نشان دهد. حتی می‌تواند سوژه اصلی تصویر باشد – به غروب‌های زیبا، ابرهای دراماتیک یا کوه‌های باشکوه فکر کنید.

اما یک لایه پیش‌زمینه با جزئیات و جذاب می‌تواند به عنوان یک عنصر کلیدی مهم‌تر باشد و چشم بیننده شما را به صحنه معرفی کند و او را به دنیای عکس شما هدایت کند.

در نظر بگیرید که چگونه شاخ و برگ، اغلب کمی غیر متمرکز، این هدف را اغلب از جمله در تصویر بالا انجام می دهد. صخره ها، نهرها، گل ها و حتی حیات وحش نمونه های دیگری از عناصر پیش زمینه هستند که می توانند به عنوان “دروازه” برای بیننده شما عمل کنند و حس عمق و غوطه وری را تشویق کنند.

نحوه ایجاد عمق از طریق کادربندی

بخش بزرگی از آنچه برای ایجاد لایه‌های جالب انجام می‌شود به کادربندی مربوط می‌شود. به این معنا که دقیقاً نحوه چیدمان کادر تصویرتان از نظر هندسی بر درک بیننده تأثیر می گذارد.

اجازه دهید برخی از جنبه‌های اساسی تکنیک‌های مورد استفاده برای قاب‌بندی پیش‌زمینه، زمینه میانی، پس‌زمینه و سایر عناصر را در لایه‌ها مرور کنیم.

خطوط پیشرو و نحوه استفاده از آنها

مفهوم پشت خطوط پیشرو استفاده از دستگاه های کادربندی فلش مانند است تا به معنای واقعی کلمه چشم بیننده را به سمت سوژه های مورد علاقه در عکس هدایت کند .

برخی از رایج‌ترین خطوط پیشرو شامل ویژگی‌های ساخت بشر هستند که به معنای واقعی کلمه به شکل خطوط یا مسیرها شکل گرفته‌اند. به جاده ها، مسیرهای راه آهن یا حتی مسیرهای آسفالت نشده فکر کنید!

این نوع خطوط می توانند از پیش زمینه تا پس زمینه عبور کنند و آنها را به یک جنبه بسیار برجسته از تصویر شما تبدیل کند. البته، لازم نیست که اینطور باشد – برخی از خطوط پیشرو در واقع می توانند بسیار ظریف باشند.

قانون یک سوم، بازبینی شده است

قاعده یک سوم هرگز در تمام زمینه های هنر ما مرتبط نیست. این چیزی است که هر دانشجوی عکاسی باید در طول ساعت‌ها نگاه کردن به منظره یاب دوربین خود را درونی کند و دلیل خوبی هم دارد!

بسیاری از مواردی که عناصر پیش‌زمینه، میانی و پس‌زمینه متمایز را برای ترکیب‌بندی مناسب مهم می‌سازد، به مفهوم خطوط افقی و عمودی مربوط می‌شود.

در عکاسی، آنچه در منظره یاب خود می بینیم را می توان به ترکیبات هندسی اشکال تقسیم کرد. اگر دقت کنید، خواهید دید که بسیاری از اینها را می توان به صورت خطوط ردیابی کرد.

در جایی که خطوط به هم می رسند، نقاط مورد علاقه برای نگاه بیننده ایجاد می شود. اغلب، این اتفاق ناخواسته، به عنوان یک نتیجه صرف از چینش اشیاء در صحنه رخ می دهد.

با این حال، خطوط عمودی و افقی نیز زمانی که آگاهانه به کار گرفته شوند، می توانند واقعاً قدرتمند باشند.

به عنوان مثال، در نظر بگیرید که بیننده را به سمت ویژگی های بزرگ و قابل توجهی مانند طاق ها یا پشت بام ها در عکاسی معماری بکشید. یک آنالوگ قابل استفاده برای مناظر می تواند مواردی مانند صخره ها، الگوهای ابر و حتی خطوط درخت باشد.

این سازندها می توانند به عنوان “پل” بین چندین لایه به طور همزمان عمل کنند، از پیش زمینه به زمین میانی یا بالعکس و حتی فراتر از آن عبور کنند. به همین دلیل، این نوع خطوط هندسی به عنوان وسیله ای عالی برای ایجاد حس بعد در کادر شما عمل می کنند.

همیشه هنگام آهنگسازی این قانون اساسی یک سوم را در نظر بگیرید. این می تواند کلید شما برای ارائه عناصر متمایز پیش زمینه، زمین میانی و پس زمینه باشد!

آتلیه عکاسی روبان به عنوان بهترین آتلیه در اصفهان و بهترین آتلیه عکاسی عروس به شما تمامی آموزش های حضوری و غیرحضوری را به صورت تضمین شده ارائه میدهد.

نوشتهٔ پیشین
حالت های فوکوس: زمان و نحوه استفاده از آنها
نوشتهٔ بعدی
عکاسی منظره: نکات حرفه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست