حالت های فوکوس: زمان و نحوه استفاده از آنها

forumبدون دیدگاه

زمان هایی که تنها راه برای اطمینان از شارپ بودن سوژه، فوکوس دستی روی لوله لنز بود، گذشته است. امروزه حالت های فوکوس دوربین دیجیتال فقط فراوان نیستند. آنها قدرت و توانایی فوق العاده ای را برای کنترل تقریباً در هر موقعیت تیراندازی ارائه می دهند!

اما حالت های مختلف فوکوس روی دوربین شما دقیقا چگونه کار می کنند؟ نقاط قوت و ضعف هر کدام چیست؟ از کجا می دانید که مناسب را برای کار انتخاب کرده اید؟

حالت های فوکوس دوربین برای چه مواردی استفاده می شود؟

با ارائه حالت های مختلف فوکوس، دوربین شما به شما امکان می دهد با موقعیت های مختلف عکاسی سازگار شوید. به دست آوردن تمرکز یک جنبه ضروری از هر ترکیب است. داشتن عناصر مناسب از عکس شما در فوکوس می تواند بر جذابیت آن برای بیننده بسیار تأثیر بگذارد.

در حالی که فوکوس به خودی خود عنصر مهمی است بدون توجه به هر چیزی، موقعیت‌های مختلف عکاسی قطعاً می‌توانند بر میزان آسان بودن فوکوس صحیح برای شما تأثیر بگذارند.

برای مثال، روش فوکوس منطقه ای ممکن است سریع ترین راه برای ایجاد عمق میدان مناسب و فوکوس واضح در عکاسی خیابانی باشد. اما در زمینه یک پرتره استودیویی، احتمالاً می خواهید رویکرد متفاوتی برای به دست آوردن آن سوژه ایزوله و بوکه خوب داشته باشید.

حالت های فوکوس دوربین می توانند به شما در دستیابی به این نوع اهداف ترکیب بندی کمک کنند. به یاد داشته باشید: فقط به این دلیل که یک حالت فوکوس ممکن است “خودکار” را در نام خود داشته باشد، به این معنی نیست که لزوماً کنترل را از شما سلب می کند! همینطور شما برای عکاسی طبیعت ، عکاسی عروسی و عکاسی کودک به حالت های فوکوس نیاز دارید.

فوکوس

فوکوس

AF-S (تک شات فوکوس خودکار)

حالت فوکوس خودکار تک شات یکی از رایج ترین حالت های فوکوس در عکاسی دیجیتال است. همچنین در بسیاری از دوربین‌های DSLR سطح پایه و متوسط ​​و دوربین‌های بدون آینه، حالت AF پیش‌فرض است.

در حالت تک فوکوس خودکار، به محض اینکه دکمه شاتر را تا نیمه فشار دهید، دوربین شما کنترل فوکوس را بر عهده می گیرد. بسته به شرایط نوری، حالت AF-S ممکن است برای مدتی قبل از اینکه فوکوس کند، «شکار» کند. با این حال، با دوربین و لنز مناسب، این فقط یک اتفاق نادر است.

با فعال بودن فوکوس خودکار تک شات، دوربین شما را از خاموش کردن شاتر قبل از فوکوس باز می‌دارد. به طور معمول، این بدان معنی است که ابتدا باید با نیم فشار دادن دکمه شاتر فوکوس را فوکوس کنید، منتظر قفل شدن فوکوس باشید و سپس برای گرفتن عکس، دکمه شاتر را تا آخر فشار دهید.

استفاده از AE-Lock/AF-Lock برای فوکوس و ترکیب مجدد

با این حال، می‌توانید این محدودیت را با استفاده از دکمه AE-Lock/AF-Lock در پشت دوربین خود لغو کنید. همه دوربین های DSLR یا بدون آینه این ویژگی را ندارند، بنابراین ارزش بررسی این را دارد که آیا مدل شما این ویژگی را دارد یا خیر.

با فشار دادن (معمولاً نگه داشتن) دکمه AE-Lock/AF-Lock، از تلاش بیشتر حالت فوکوس خودکار برای ایجاد قفل فوکوس جلوگیری می کنید. این به شما امکان می دهد هر لحظه عکس بگیرید.

این به شما امکان می دهد تکنیکی به نام تمرکز و ترکیب مجدد را تمرین کنید. به بیان ساده، می‌توانید قفل فوکوس خودکار را برای فوکوس کردن روی سوژه‌ای خارج از منطقه AF خود فعال کنید.

ابتدا روی سوژه فوکوس کنید، سپس از AF-Lock برای حفظ فوکوس در همان نقطه در حین تنظیم مجدد ترکیب بندی استفاده کنید. سپس می توانید بدون هیچ مانعی شاتر را روشن کنید، حتی اگر سوژه شما در لبه های کادر قرار بگیرد!

در حالی که این نوع ترکیب بندی نیست که بسیاری از عکاسان به شدت از آن استفاده کنند، با این وجود روشی بسیار خلاقانه برای دانستن آن است. قفل AE-Lock/AF-Lock قطعاً می تواند به شما کمک کند تا کنترل کامل بر روی تصاویر خود را فراتر از محدودیت های عملکرد فوکوس خودکار تک شات به طور پیش فرض باز کنید.

AF-C (فوکوس خودکار پیوسته)

حالت فوکوس مداوم یک حالت فوکوس خودکار پیشرفته‌تر است که در اکثر دوربین‌های دیجیتال مدرن موجود است. در حالت AF-C، فوکوس خودکار معمولاً تا زمانی که دکمه تحت فشار نیم‌فشار باقی بماند، فعال می‌ماند .

این برای ردیابی سوژه های متحرک فوق العاده مفید است. AF-C به جای تکیه بر یک قفل فوکوس ثابت و تک نقطه ای، به فوکوس شما اجازه می دهد آزادانه حرکت کند. هر لحظه که بخواهید می توانید با فشار دادن کامل دکمه شاتر را خاموش کنید.

در این حالت فوکوس خودکار، استفاده از قفل AE/AF، جستجوی بیشتر برای تمرکز را از بین می برد. دوربین شما به سادگی آخرین نقطه فوکوس بدست آمده را ثابت می کند. به عنوان مثال، در عکاسی از حیات وحش، این حالت AF-C را بسیار متنوع می‌کند و می‌تواند روی سوژه‌های متحرک سریع به راحتی و همچنین نسبتاً بی‌صدا فوکوس کند.

AF-A (فوکوس خودکار )

حالت فوکوس خودکار یا AF-A یک نوآوری جدیدتر است که برای ساده سازی و ساده کردن فرآیند انتخاب بین حالت های فوکوس خودکار طراحی شده است. AF-A به دوربین این امکان را می دهد که تصمیم بگیرد از کدام فوکوس خودکار استفاده کند و در صورت نیاز به صورت هوشمند بین حالت تک شات و فوکوس پیوسته جابجا شود.

اگر سوژه حرکت کند، AF-A فوکوس خودکار مداوم را درگیر می کند. در همین حال، اگر سیستم تشخیص دهد که دوربین شما روی سه پایه قرار گرفته است و شما در حال نوشتن یک صحنه ثابت هستید، حالت AF-S به طور خودکار فعال می شود.

این باعث می‌شود که AF-A در مواجهه با شرایط نسبتاً غیرقابل پیش‌بینی که در آن جابجایی بین یک عکس و حالت فوکوس پیوسته ممکن است خطر از دست دادن یک فریم چند ثانیه‌ای را به همراه داشته باشد، بسیار مفید باشد.

در بسیاری از دوربین‌های بدون آینه مدرن و برخی دوربین‌های DSLR، AF-A حالت فوکوس خودکار پیش‌فرض است، مگر اینکه خلاف آن مشخص شده باشد. در برخی دیگر، باید AF-A را با استفاده از کلیدی که روی بدنه دوربین قرار دارد یا از طریق منوهای داخلی انتخاب کنید.

حالت فوکوس دستی

البته، هیچ چیز به اندازه تغییر حالت فوکوس دستی کامل، کنترل مستقیم و کاملی بر نوردهی شما ارائه نمی دهد. یادگیری استفاده از فوکوس دستی به خوبی یک مهارت ضروری است که برای بسیاری از عکاسان جوان و نوپا و به دلایلی خوب، مراسمی را نشان می دهد.

در حالت فوکوس دستی، نیازی به دوربین‌های پیشرفته با ویژگی‌های پیشرفته مانند AE/AF-Lock یا حالت فوکوس خودکار با تغییر حالت فوکوس هوشمند نیست.

در عوض، این شما ، عکاس هستید که می‌توانید به طور کامل محدوده، عمق و کیفیت فوکوس را در تصویر خود تعیین کنید. البته، این منحنی یادگیری بسیار شدیدتر از بسیاری از حالت های خودکار است.

نگه داشتن حلقه فوکوس دستی بر روی لوله لنز و چرخاندن آن برای رساندن سوژه به فوکوس واضح به اندازه کافی آسان است. اما اینکه چگونه دوربین شما به صورت مکانیکی فوکوس را برای شما در حالت دستی تجسم می کند ، بین مارک ها و طرح ها بسیار متفاوت است!

در اکثر دوربین‌های DSLR، به غیر از یک نقطه مسافت یاب الکترونیکی روشن، کمک‌های فوکوس دستی نسبتا کمی دریافت خواهید کرد که به شما امکان می‌دهد متوجه شوید که سوژه در منظره یاب شما در فاصله کنونی واضح است. با یک لنز سریع، حتی این ابزار به سختی لازم خواهد بود. منظره یاب نوری به شما اطمینان می دهد که می توانید در زمان نوشتن، عمق میدان را در زمان واقعی مشاهده کنید. با این حال، فوکوس لنزهای کندتر روی دوربین‌های رفلکس تک لنز بدون کمک مکانیکی بسیار دشوار است.

در همین حال، دوربین‌های بدون آینه معمولاً دارای تنوع بسیار بالاتری از فوکوس دستی هستند.

حالت های فوکوس

حالت های فوکوس

آیا حالت های فوکوس خودکار ذاتا برتر هستند؟

در حالی که برخی ممکن است به هر طریقی از دست زدن به حالت خودکار یا دستی خارج شوند، اجازه دهید در اینجا به شما بگویم که چنین ادعاهای برتری طلبانه جایی در عکاسی حرفه ای ندارند. درست است، فوکوس خودکار مزایای زیادی در سرعت و دقت دارد، به ویژه در زمینه هایی مانند عکاسی حیات وحش .

به همین ترتیب، فوکوس دستی ممکن است کنترل عمق میدان دقیق‌تری و عملکرد بهتر در شرایط نور کم به شما بدهد. ناگفته نماند که کاملاً بی صدا است ،یک ویژگی مخصوصاً برای انواع ساده عکاسی مستند مفید است .

با این حال، وضعیت فناوری فوکوس خودکار پیشرفته امروزی تفاوت‌های بین حالت‌های مختلف فوکوس را به میزان قابل توجهی برطرف می‌کند. این امر باعث می‌شود که انتخاب بین حالت فوکوس دستی و خودکار بیشتر به یک مسئله تکنیک و اولویت تبدیل شود تا عملکرد.

برای برخی ممکن است استفاده از حالت فوکوس دستی برای جداسازی فوکوس انتخابی، بوکه و پس‌زمینه در پرتره‌های هنری زیبا، بسیار سریع‌تر و ساده‌تر باشد. دیگران جریان خود را بر اساس فوکوس خودکار تک شات همراه با تکنیک فوکوس و ترکیب مجدد برای نتایج مشابه تنظیم می کنند.

و در همین راستا، در حالی که برخی از عکاسان اکشن ممکن است در استفاده از دیافراگم و فوکوس دستی دوربین خود برای گرفتن عکس‌های کاملاً واضح با سرعت بالا تسلط داشته باشند، برخی دیگر حالت AF-S را بسیار دقیق‌تر و قابل اطمینان‌تر می‌دانند و به تلاش کمتری نیاز دارند. تصاویری واضح و با نوردهی خوب ایجاد کنید.

حالت های منطقه AF و نقش آنها

هنگام کار با هر حالت فوکوس خودکار، یکی از عناصر مهم برای مدیریت، ناحیه فوکوس خودکار است . هنگامی که به صورت دستی فوکوس می کنید، از طریق حلقه روی لوله لنز خود، فاصله را با سوژه خود تنظیم می کنید و برای کاهش عمق میدان و فوکوس خوب، جلو و عقب را تنظیم می کنید.

با این حال، حالت های فوکوس خودکار باید متفاوت باشد. به جای اینکه به فاصله سوژه فکر کنید، نتیجه عکس های خود را با استفاده از نقاط فوکوس فردی که در یک منطقه فوکوس خودکار توزیع شده اند مدیریت می کنید.

وسعت و مکان این ناحیه فوکوس خودکار به دوربین شما اجازه می دهد تصمیم بگیرد دقیقاً کجا روی سوژه در کادر خود فوکوس کند، و آن را به یک جنبه بسیار مهم در کار با حالت های مختلف فوکوس خودکار تبدیل می کند.

بیایید نگاهی به چند مورد از حالت‌های AF موجود در دوربین‌های دیجیتال مدرن بیندازیم. ممکن است به عنوان یک مبتدی، داشتن گزینه های بسیار زیاد برای شما کمی سخت به نظر برسد، اما ممکن است به زودی متوجه شوید که چقدر قدرت و قابلیت استفاده در این انتخاب حالت ها وجود دارد!

حالت منطقه ای فوکوس خودکار تک نقطه ای

این ابتدایی ترین حالت منطقه فوکوس خودکار و در بسیاری از موارد، گزینه پیش فرض است. در این حالت فوکوس، شما به صورت دستی یک نقطه فوکوس را در نزدیکی مرکز کادر خود انتخاب می کنید. سپس دوربین شما از آن نقطه به عنوان مرجع برای به دست آوردن فوکوس استفاده می کند و فرض می کند که سوژه شما در آن ناحیه کوچک باقی می ماند.

در حالی که برخی از دوربین ها ممکن است تنها ده ها یا کمتر نقطه فوکوس را برای انتخاب به شما ارائه دهند، بسیاری از آنها بیش از 50 نقطه را ارائه می دهند که می تواند حالت منطقه فوکوس خودکار تک نقطه ای را کاملاً همه کاره کند.

از آنجایی که باید به صورت دستی بین نقاط فوکوس منفرد جابه‌جا شوید، این با سریع‌ترین حالتی که می‌توانید دریافت کنید فاصله زیادی دارد. حالت های فوکوس خودکار تک نقطه ای بیشتر توسط عکاسان منظره، پرتره ها و سایر افرادی که با سوژه های نسبتا ثابت سروکار دارند ترجیح می دهند.

در چنین سناریوهایی، استفاده از این حالت می‌تواند همان آزادی فوکوس دستی را در مورد عمق میدان و جذب سوژه بدون نیاز به تکنیک فوکوس و ترکیب مجدد به شما بدهد.

حالت منطقه ای AF گروهی

این حالت پیشرفته‌تر منطقه فوکوس خودکار بهترین گزینه برای شارپ نگه داشتن سوژه‌های متحرک با حداقل تلاش است. در حالت منطقه فوکوس خودکار گروهی، با انتخاب یک گروه کامل از نقاط فوکوس، فوکوس را پیدا می‌کنید، از این رو نام آن است.

بسته به دوربین، ممکن است بتوانید از سه تا شش نقطه را به طور همزمان فعال نگه دارید. این به طور کلی برای ردیابی یک یا چند سوژه در حال حرکت بیش از اندازه کافی است و فوکوس خودکار گروهی را به یکی از حالت‌های فوکوس ترجیحی در میان عکاسان حیات وحش، مستند و اکشن تبدیل می‌کند.

حالت منطقه فوکوس خودکار پویا

اگر به چیزی حتی پیشرفته‌تر نیاز دارید، به حالت‌های AF ناحیه پویا نگاه نکنید. این پیکربندی منطقه فوکوس خودکار که اغلب به عنوان حالت پویای فوکوس خودکار شناخته می‌شود، به شما امکان می‌دهد یک نقطه فوکوس را برای دقت بالا انتخاب کنید. با این حال، یک ترفند وجود دارد! حالت منطقه فوکوس خودکار پویا به صورت خودکار به نقاط فوکوس همسایه در صورت حرکت سوژه تغییر می کند.

در اکثر دوربین ها، شما باید بتوانید وسعت این ناحیه پویا را انتخاب کنید، به عنوان مثال، تعداد نقاط فوکوس پویا که دوربین شما ممکن است به طور هوشمند بین آنها جابجا شود. یک منطقه کوچکتر برای سوژه های قابل پیش بینی که در یک جهت ثابت حرکت می کنند خوب است، زیرا دقت را در سرعت بالا بهبود می بخشد.

با این حال، به عنوان مثال، یک منطقه پویا بزرگتر می تواند در هنگام برخورد با سوژه های شلوغ، سریع و پر هرج و مرج، مانند گله های پرندگان، معجزه کند.

حالت منطقه ای AF خودکار

در نهایت، البته یک حالت فوکوس خودکار منطقه ای برای کسانی که می خواهند دوربینشان کنترل کامل را در دست بگیرد وجود دارد. در حالت Auto AF Area، حداکثر منطقه فوکوس قابل استفاده دوربین شما فعال می شود. سیستم فوکوس خودکار با تجزیه و تحلیل مداوم حرکت در صحنه، به طور هوشمندانه نقاط فوکوس را انتخاب می کند.

این حالت زمانی می تواند عالی کار کند که مطمئن نیستید با چه فاصله کاری و با چه رفتار موضوعی روبرو خواهید شد. به خصوص برای مبتدیان، حالت Auto AF Area می تواند حدس و گمان را به حداقل برساند.

با این حال، همانطور که در مورد یادگیری کنترل حالت های مختلف فوکوس دوربین خود جدی تر می شوید، ممکن است انتخاب منطقه AF خودکار را محدود کنید. هر یک از حالت‌های قبلی که در این بخش توضیح داده شد، کنترل دقیق‌تر و دقیق‌تری بر روی سوژه و ناحیه‌ای که باید روی آن تمرکز کنید، به شما ارائه می‌دهد.

در نهایت، این به شما کمک می کند تا نمای عکس خود را که در چشم ذهن خود تصور می کنید، درک کنید!

مقدمه ای کوتاه برای فوکوس دکمه بازگشت

در بسیاری از دوربین های دیجیتال، فشار دادن دکمه شاتر تا نیمه در واقع تنها راه برای درگیر کردن حالت فوکوس خاصی نیست که انتخاب کرده اید. ممکن است یک دکمه کوچک که معمولاً “AF-On” نام دارد و در کنار کلید AE/AF-Lock قرار دارد، در پشت دوربین شما نیز وجود داشته باشد.

وقتی این دکمه به طور کامل فشار داده شود، حالت فوکوس خودکار انتخابی شما فعال می شود و روی هدف قفل می شود. از این رو، استفاده از این دکمه به جای دکمه شاتر معمولی، فوکوس دکمه بازگشت نامیده می شود .

حال، چرا از این روش جایگزین استفاده می کنید؟ ساده است: با حالت‌های مختلف فوکوس خودکار، به‌ویژه فوکوس خودکار پیوسته، روشی ارگونومیک‌تر و بدون خطا را برای جدا کردن فوکوس از ترکیب ارائه می‌کند. با اختصاص دادن کنترل فوکوس به یک دکمه و رها کردن شاتر به دکمه دیگر، می‌توانید در حالت فوکوس پیوسته مانند فوکوس خودکار یک عکس کار کنید، حتی برخی از اصول فوکوس و ترکیب مجدد را به کار ببرید!

توجه داشته باشید که حتی اگر دوربین شما فاقد دکمه فوکوس اختصاصی «AF-On» باشد، ممکن است همچنان بتوانید کنترل‌های خود را برای استفاده از فوکوس دکمه برگشت از طریق سیستم منو پیکربندی مجدد کنید. مستندات مدل دوربین خود را جستجو کنید تا ببینید این در عمل چگونه کار می کند!

لینک دلخواهانواع فوکوس

لینک دلخواه
انواع فوکوس

پیدا کردن حالت فوکوس مناسب برای کار

همانطور که امروز دیدید، انواع حالت های فوکوس موجود در دوربین شما به یک دلیل وجود دارد: تطبیق پذیری. با ارائه قدرت عالی و انتخاب‌های انعطاف‌پذیر برای تقریباً هر نوع عکسی، تسلط بر حالت‌های فوکوس خودکار و دستی به داشتن ابزار مناسب برای تصویری که می‌خواهید بگیرید، بستگی دارد.

در این روحیه، دانستن، تمرین و درک حالت های مختلف فوکوس که برای نوع عکاسی شما مهم هستند برای شما مهم است. ارزش آن را ندارد که در مورد تسلط بر همه چیزهایی که دوربین شما ارائه می دهد استرس زیادی داشته باشید – این خیلی زیاد است و دلیلی هم دارد!

نوشتهٔ پیشین
نکات عکاسی از نمای نزدیک برای گرفتن تصاویر باورنکردنی
نوشتهٔ بعدی
پیش زمینه، زمینه میانی و پس زمینه در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست