نکات عکاسی از نمای نزدیک برای گرفتن تصاویر باورنکردنی

forumبدون دیدگاه

عکاسی کلوزآپ یکی از راه‌هایی است که می‌توانید به تجسم این تجربه نزدیک‌تر شوید و در عین حال خود را خلاقانه بیان کنید. این طاقچه عکاسی هیجان انگیز فضای بی حد و حصری را برای آزمایش های هنری ارائه می دهد.

با وجود محبوبیت، به ویژه در عکاسی از طبیعت، انتخاب سوژه‌های شما عملاً نامحدود است و از منظری خلاقانه آن را بسیار محرک می‌کند!

عکاسی کلوزآپ چیست؟

عکاسی کلوزآپ در مورد بازتولید سوژه های کوچک با تمام جزئیات کوچکشان در مقیاسی نزدیک به اندازه واقعی یا بزرگتر است. می توانید تقریباً در هر مکانی، در نور طبیعی یا در استودیو، گرفتن عکس های نزدیک را تمرین کنید.

البته، سوژه‌هایی که هنوز در کادر شما باقی می‌مانند، به آن‌هایی که ردیابی آن‌ها با بزرگنمایی بالا دشوار است، ترجیح داده می‌شوند. این باعث می‌شود گل‌ها، سرامیک‌ها، میوه‌ها، درختان، سنگ‌های قیمتی و کاندیدایی مناسب‌تر برای مبتدیان برای یک عکس نزدیک باشد.

ایده های خوب دیگری که به شما توصیه می کنم امتحان کنید، اشیاء مکانیکی کوچک هستند. به ساعت‌ها، ابزارهای کوچک و حتی برخی از وسایل عکاسی خود فکر کنید!  جواهرات و سرامیک ها نیز می توانند عالی عمل کنند.

برخی از شما ممکن است بخواهید با پرتره های نزدیک آزمایش کنید. اگرچه این عکس‌ها چالش برانگیز هستند، اما اگر درست انجام شوند، می‌توانند به طور جدی عکس‌های رسا باشند.

به عنوان مثال، برخی از عکاسان ژانرها را متقابل می‌کنند و به عنوان مثال، عکاسی معماری را از منظر نزدیک بررسی می‌کنند. همینطور برای عکاسی در بیرون زمان بسیار مهم می باشد . اگر به دنبال آموزش عکاسی پرتره هستید به وبسایت ما مراجعه کنید.

نحوه کار عکاسی از نمای نزدیک

اگر به مقیاس فوکوس روی لنز خود نگاه کنید، خواهید دید که در حداقل فاصله فوکوس معینی پایین می آید. این فاصله تا حد زیادی به طراحی اپتیکی لنز شما بستگی دارد. برخی ممکن است به 20 سانتی متر نزدیک شوند. دیگران از شما می خواهند که حداقل یک متر یا بیشتر بین خود و سوژه خود قرار دهید تا تصویری واضح داشته باشید.

یادداشت کنید و حداقل فاصله را، هر چه که روی لنز شما باشد، تنظیم کنید. در حالی که تمرین عکاسی از نمای نزدیک با فعال کردن فوکوس خودکار کاملاً ممکن است، فوکوس دستی برای اکثریت قریب به اتفاق ما با دردسر بسیار کمتری همراه است.

علیرغم نام، کلوزآپ لزوماً این نیست که تا حد ممکن به سوژه خود نزدیک شوید. بلکه راز عکاسی ماکرو در ضریب بزرگنمایی نهفته است. یعنی سوژه شما در تصویر نهایی شما چقدر بزرگتر از ابعاد آن در زندگی واقعی ظاهر می شود.

بزرگنمایی بیشتر جزئیات بیشتری را نشان می‌دهد و به شما امکان می‌دهد بیشتر در ریزچشم‌انداز سوژه‌های خود فرو بروید. در حالی که بزرگنمایی قطعاً با فوکوس نزدیک ارتباط دارد، مهم است که این دو را با هم اشتباه نگیرید.

تفاوت بین عکاسی کلوزآپ، ماکرو و میکرو

شاید متوجه شده باشید که من به عکاسی ماکرو اشاره می کنم،و من حاضرم حدس بزنم که این اولین باری نیست که با این اصطلاح برخورد می کنید.

برای رفع سردرگمی، معمولاً عکاسی کلوزآپ و عکاسی ماکرو مترادف هستند. برای اینکه کمی بیشتر در مورد آن رفتار کنیم، برخی عکاسی ماکرو را فقط شامل آن دسته از کلوزآپ هایی می دانند که به بزرگنمایی 1:1 (اندازه واقعی) یا بزرگتر می رسند، در حالی که عکاسی کلوزآپ اصطلاح کلی تری است که تمام عکس های گرفته شده را توصیف می کند. فواصل بسیار کوتاه با این حال، این تمایز مورد توافق جهانی قرار نگرفته است و عکاسان مختلف ممکن است در مورد اینکه دقیقاً کجا خط را بکشند، اختلاف نظر داشته باشند.

با این حال، یک اصطلاح دیگر در این زمینه وجود دارد که بسیار متمایزتر است. من در مورد عکاسی میکرو صحبت می کنم ، که توضیح بیشتری را می طلبد.

اگر اهل عکاسی نیکون هستید، می‌دانید که Micro همان برچسبی است که نیکون برای اشاره به لنزهای ماکرو خود استفاده می‌کند (در ادامه در مورد آن بیشتر توضیح می‌دهیم). با وجود برچسب های گیج کننده، منطق خاصی پشت آن وجود دارد.

همانطور که توضیح دادم، برخی از عکاسان عکاسی ماکرو را به عنوان هر چیزی که سوژه های کوچک را با بزرگنمایی حداقل معادل اندازه واقعی نشان می دهد، تعریف می کنند. پس از آن، عکاسی میکرو شامل هر اندازه تصویری فراتر از مقیاس ماکرو است.

در محدوده این تعریف، بیشتر استدلال می کنند که عکاسی ماکرو متوقف می شود و عکاسی میکرو با نسبت بزرگنمایی حدود 10:1 (ده برابر بزرگتر از آنچه در چشم انسان به نظر می رسد) شروع می شود. البته هنگام صحبت در مورد فوتومیکرووگرافی، اصطلاح «عکاسی میکرو» نیز به کار می رود، که برخی ممکن است آن را زیر مجموعه ای از عکاسی کلوزآپ بدانند.

این را در نظر داشته باشید که ما در مورد بزرگنمایی و فاصله کانونی در زمینه عکاسی کلوزآپ صحبت می کنیم!

برای عکاسی از نمای نزدیک به چه تجهیزاتی نیاز دارید؟

قبل از اینکه به مسائل فنی بپردازیم، می‌خواهم تاکید کنم که می‌توانید حتی با لنز کیت همراه با دوربین دیجیتال خود، به خوبی از عکاسی نزدیک دست پیدا کنید. در حالی که یک تنظیمات اختصاصی برای عکاسی ماکرو برتر است، همه به اندازه کافی در مورد این رسانه علاقه نشان نمی دهند تا هزینه را توجیه کنند.

من به شدت پیشنهاد می کنم قبل از اینکه به اضافه کردن تجهیزات بیشتر فکر کنید، خودتان با کیتی که در حال حاضر دارید، عکاسی از نزدیک را امتحان کنید!

با این اوصاف، بیایید نگاهی به بهترین گزینه های ارتقایی که برای به حداکثر رساندن نتایج خود در گرفتن عکس های نزدیک دارید بیندازیم.

عکاسی کلوزآپ

عکاسی کلوزآپ

مسئله فاصله کانونی و لنزها

عملکرد عکس نزدیک لنز دوربین شما، همانطور که قبلا ذکر کردم، به ساختار نوری آن بستگی دارد. عوامل زیادی در این امر نقش دارند ، برای مثال، نحوه چیدمان عناصر داخلی لنز نسبت به یکدیگر و مدت زمان پرتاب فوکوس لنز.

یکی دیگر از عوامل رایج فاصله کانونی است . ممکن است فکر کنید که لنزهای تله فوتو آخرین و همه چیز عکاسی کلوزآپ هستند. به هر حال، یک لنز طولانی تر سوژه شما را بیشتر از یک لنز با زاویه دید بزرگ بزرگ می کند، درست است؟

اگرچه این درست است، اما با یک هشدار بسیار مهم همراه است: لنزهای تله فوتو بسیار طولانی فواصل فوکوس حداقلی را ارائه می دهند. به عنوان مثال، Nikon 80-200mm f/4.5 من نمی تواند از 1.8 متر نزدیکتر شود.

اگر بخواهید چیزی به اندازه سر سوزن را قاب کنید، این فواصل واقعاً بزرگ هستند!

از این رو، لزوماً به دنبال طولانی‌ترین لنزی که بودجه‌تان اجازه می‌دهد، نروید. یک لنز ماکرو خوب خیلی بیشتر از فاصله کانونی به تنهایی وجود دارد!

استفاده از لنز تله فوتو معمولی

همه اینها به این معنی نیست که اگر در حال حاضر با یک تله فوتو گیر کرده اید، شانس شما را ندارد. دور از آن! به شرط اینکه به اندازه کافی خلاق و مصمم باشید، تقریباً با هر تکه شیشه ای می توانید عکس های نزدیک عالی بگیرید.

در حالی که احتمالاً نمی توانید به نسبت بزرگنمایی بالاتری نسبت به یک لنز ماکرو اختصاصی دست یابید، یک تله فوتو همچنان می تواند با کمک برخی از تکنیک های زیر عملکرد خوبی داشته باشد.

افزودن فیلترها برای بهبود عملکرد عکاسی از نزدیک

اساسی ترین ترفندی که می توانید برای بهبود عملکرد فوکوس نزدیک هر لنز قدیمی انجام دهید، افزودن یک فیلتر است. به طور خاص، من در مورد فیلترهای بسته در نزدیک صحبت می کنم. این فیلترها مانند عینک خواندن عمل می کنند: آنها به سادگی تصویری را که لنز شما می بیند بزرگ می کنند و کمی “زوم” می کنند تا به شما امکان نزدیک شدن را بدهند.

البته، انتظار نداشته باشید که یک لنز تله فوتو بزرگ را با کمک یک فیلتر ارزان قیمت نزدیک به یک شگفتی ماکرو تبدیل کنید. در عین حال این نوع گجت ها را نباید دست کم گرفت!

در حالی که متاسفانه هر فیلتر نمای نزدیک با کاهش جزئی وضوح همراه است، نمونه‌های خوب ساخته شده می‌توانند به طور جدی حداقل فاصله فوکوس لنز شما را کاهش دهند و گرفتن یک عکس نزدیک خیره‌کننده با هر وسیله‌ای را بسیار آسان‌تر می‌کنند.

ثابت نگه داشتن دنده

از آنجایی که فوکوس در فواصل کوتاه بسیار حساس تر است و از آنجایی که با عمق میدان بسیار کم مواجه خواهید شد، تثبیت دوربین شما ضروری است. این یکی از مواردی است که تثبیت کننده تصویر در دوربین یا کاهش لرزش نوری به شما کمکی نمی کند. مونوپاد یا سه پایه اساسا ضروری است.

قفل نگه داشتن دوربین خود در هنگام نوشتن و محدود کردن فوکوس دقیق و عمق میدان، یکی از جنبه‌های ضروری در گرفتن نماهای نزدیک است. از این رو، شما واقعاً نمی خواهید از یک سه پایه مناسب صرفه جویی کنید. اگر در حال حاضر در حد بودجه شما نیست، به این فکر کنید که چگونه می توانید از محیط خود به نفع خود استفاده کنید.

برای مثال، اگر در خانه عکاسی ماکرو می‌کنید، سطوحی مانند میز، میز، و حتی صندلی یا انبوهی از کتاب‌ها را به‌عنوان جایگزین‌های بداهه سه پایه در نظر بگیرید تا دوربین خود را ثابت نگه دارید.

سرمایه گذاری روی لنز ماکرو

لنز ماکرو می تواند گران، پیچیده و دست و پا گیر باشد. اما عکاسی با آن نیز می تواند فوق العاده لذت بخش باشد و به شما امکان می دهد جزئیات و زیبایی را کشف کنید که بدون آن به سختی امکان پذیر است.

با استفاده از آرایش های نوری منحصر به فرد، یک لنز ماکرو می تواند بسیار نزدیکتر از هر همتای معمولی فوکوس کند. معمولاً چنین لنزهایی نه تنها دارای یک مقیاس فوکوس هستند، بلکه یک مقیاس جداگانه برای نسبت بزرگنمایی نیز دارند تا بتوانید اندازه تصویر سوژه خود را نسبت به اندازه واقعی پیگیری کنید.

برای عکس‌هایی از دنیای مینیاتوری، بدون توجه به موضوع، لنز ماکرو واقعاً گاهی اوقات شبیه یک موهبت الهی است. در حالی که امروزه اکثر لنزهای ماکرو فوکوس خودکار دارند، به یاد داشته باشید که نمای نزدیک به شدت از تنظیمات دقیق فوکوس دستی بهره می برد.

از این رو، انتظار داشته باشید که ارگونومی یک لنز ماکرو با آنچه ممکن است به آن عادت داشته باشید متفاوت باشد. همچنین، در نظر بگیرید که تنها چند لنز ماکرو رده بالا زوم دارند. مهندسی ویژگی‌های نوری جزئیات زیاد در فواصل کاری بسیار کوتاه در قالب یک طراحی با فاصله کانونی ثابت بسیار آسان‌تر است.

به دلیل این تفاوت و سایر جنبه های طراحی آنها، لنزهای ماکرو برای یک مورد خاص که برای آن در نظر گرفته شده اند بسیار بهینه می شوند: عکس هایی که از نزدیک با بزرگنمایی بالا گرفته می شوند. بنابراین، استفاده از یک لنز ماکرو برای مناظر معمولی یا پرتره، ممکن است به طور شگفت‌انگیزی نتایج متوسطی را به همراه داشته باشد، اما از این موضوع ناامید نشوید و فرض کنید که با یک تکه شیشه زیر سطح روبرو هستید!

عکاسی کلوزآپ

عکاسی کلوزآپ

مدیریت عمق میدان در عکس های نزدیک

عمق میدان در هر عکس نزدیک نقش بسیار زیادی دارد. به دلیل فیزیک درگیر در عکاسی در فواصل کوتاه و با بزرگنمایی بالا، باید عمق بسیار کم‌تری نسبت به آنچه که احتمالاً به آن عادت کرده‌اید، جبران کنید.

از آنجایی که در نزدیک‌ترین فاصله کانونی یا نزدیک‌ترین فاصله کانونی که لنز شما اجازه می‌دهد، آهنگ‌سازی می‌کنید، عمق میدان شما در کمترین حد خود خواهد بود. این به شما یک انتخاب خلاقانه جالب می دهد. دیافراگم را کاملاً باز بگذارید، و بیشتر عکس‌هایی از نمای نزدیک نرم و رویایی با فوکوس مناطق بسیار باریکی خواهید داشت.

از سوی دیگر، لنز را متوقف کنید و می توانید به نماهای نزدیک بسیار واضح برسید.

در اینجا چند نکته سریع دیگر وجود دارد که به شما کمک می کند در مسیر درست در عمق میدان بمانید!

جذابیت حداقل فاصله فوکوس

اکثر لنزهای ماکرو، بر خلاف لنزهایی که برای فواصل کاری بیشتر در نظر گرفته شده اند، در واقع در زمانی که فوکوس بسیار نزدیک هستند، در بهترین حالت خود قرار دارند. این، همراه با مشخصات بزرگنمایی اغلب چشمگیر این لنزها، باعث می شود که فوراً شماره گیری در حداقل فاصله فوکوس را انتخاب کنید و بدون اتلاف فکر کردن به آن دقت کنید.

با این حال، من پیشنهاد می کنم از چنین افراطی ها فاصله بگیرید. در لبه پاکت، فوکوس لنز شما نه تنها می تواند بسیار دشوار باشد. در واقع ممکن است تصاویر بهتری را با بزرگنمایی کمی کمتر دریافت کنید، مخصوصاً به عنوان یک مبتدی.

سعی کنید ایده‌های ترکیبی خود را در درجه اول قرار دهید و فاصله کانونی را که فکر می‌کنید بهترین کار را برای این هدف دارد انتخاب کنید.

آتلیه روبان به عنوان بهترین آتلیه عروس در اصفهان ، آتلیه کودک در اصفهان و آتلیه در اصفهان به شما به صورت تخصصی آموزش عکاسی کلوزآپ را ارائه میدهد.

آزمایش با موضوعات مختلف و بهبود نمای نزدیک

هیجان انگیزترین جنبه عکاسی از نمای نزدیک این است که وسایل خود را جمع نکنید و بهترین لنز را برای کار انتخاب نکنید. البته، لذت واقعی در دیدگاه جدیدی است که در مورد اشیا و جزئیات اغلب معمولی در عکس خود به دست می آورید.

در عکاسی کلوزآپ چیزی به نام «بیش از حد» یا موضوع کلیشه ای وجود ندارد. گل ها، حشرات و برگ ها ممکن است نقوش رایجی باشند، اما این نباید شما را از آزمایش با آنها منصرف کند!

عکاسی از نزدیک به معنای دستیابی به دیدگاه جدیدی از دنیای اطرافمان است (به معنای واقعی کلمه). شما نمی توانید بدون ایجاد حس خاصی برای سوژه خود و جزئیات کوچکی که از چشم غیر مسلح پنهان می کند، این کار را انجام دهید.

نوشتهٔ پیشین
بهترین زمان برای عکاسی از بیرون
نوشتهٔ بعدی
حالت های فوکوس: زمان و نحوه استفاده از آنها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست