نحوه عکاسی از بافت

forumبدون دیدگاه

یکی از راه‌هایی که می‌توانید واقعاً یک عکس را بالا ببرید، اضافه کردن بافت‌ها است، اما آیا می‌دانید حرفه‌ای‌ها چگونه این کار را انجام می‌دهند؟ برای یادگیری نکات و ترفندهای مفید، این راهنمای مفید را بررسی کنید! بافت در عکاسی مهم است زیرا به بیننده احساس می‌ دهد، حتی اگر نتواند آن را با دو دست خود لمس کند. بنابراین چگونه می توان بافت را در یک عکس نشان داد؟ چگونه می توان چیزی سه بعدی را در یک تصویر مسطح و دو بعدی منتقل کرد؟ این چیزی است که ما در حال بررسی 11 نکته عکاسی از بافت و نحوه استفاده از آنها برای ثبت تصاویر چشم نواز  هستیم.

بافت در عکاسی چیست؟

بافت در اطراف ما وجود دارد. به سطوحی که روزانه با آنها برخورد می کنید فکر کنید: آنها می توانند ناصاف، صاف، لغزنده، کرکی، دانه دار باشند. حالا اینجا یک چیز واقعا جالب است…

سه بعد برای درک ما از رنگ وجود دارد: رنگ، اشباع و روشنایی. مطالعات روی بافت نشان می دهد که درک ما از آن به طرز باورنکردنی پیچیده است. در واقع، حداقل بیست بعد مختلف برای چگونگی تجربه بافت وجود دارد! و با این حال، ما به ندرت در عکاسی خود به بافت فکر می کنیم.البته ما نمی توانیم بافت ها را از طریق عکس حس کنیم. بافت در تصاویر با الگوها، تنوع در تن و رنگ و کنتراست نور و سایه منتقل می شود .
 • چرا عکاسان از بافت استفاده می کنند؟

بافت در عکاسی به تصویر عمق و جذابیت می بخشد. بیننده را عمیق‌تر درگیر می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد تصور کنند چیزی شبیه چیست. بافت همچنین می تواند به عنوان یک عنصر ترکیبی قوی استفاده شود.

 • انواع بافت کدامند؟

در تئوری هنر، بافت های واقعی، شبیه سازی شده، انتزاعی و اختراعی وجود دارد. روش دیگر برای دسته بندی بافت ها، لمسی (چگونگی احساس واقعی یک چیز) و بصری (نمایش هنری بافت) است.

11 نکته عکاسی از بافت برای تصاویر چشم نواز

اکنون به آنچه که همه ما می خواهیم بدانیم: چگونه بافت را در عکاسی ایجاد می کنیم؟ بیایید چند نکته و آموزش را بررسی کنیم تا به شما در ایجاد یک تصویر قدرتمند کمک کند.

1. تجهیزات دوربین مناسب را تهیه کنید

ابزاری که برای عکاسی بافت نیاز دارید بیشتر به نحوه و مکان استفاده از عکس‌هایتان بستگی دارد. اگر می‌خواهید از عکس‌های خود برای وب و رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید، دوربین گوشی هوشمند برای ثبت بافت کافی است.

یک دوربین دیجیتال (DSLR یا بدون آینه) با اندازه سنسور مناسب به شما امکان می دهد جزئیات بیشتری را با وضوح بهتر ثبت کنید. اگر می خواهید عکس های خود را چاپ کنید، یک سنسور با وضوح بالا بسیار مهم است.

هیچ قانون مشخصی در مورد لنزها وجود ندارد. اگرچه اگر می‌خواهید بافت‌های کوچک اجسام کوچک را ثبت کنید، لنز ماکرو را انتخاب کنید.

اگر می‌خواهید بافت را تنها موضوع عکاسی خود قرار دهید – برای مثال، با پر کردن کادر خود با یک الگوی بافتی – از استفاده از لنز با زاویه باز خودداری کنید زیرا می‌تواند باعث تغییر شکل الگو شود.

فراتر از آن، به دلایلی که در زیر به آنها می پردازیم، ممکن است بخواهید روی برخی از وسایل روشنایی و سه پایه سرمایه گذاری کنید.

2. نورپردازی خود را تنظیم کنید 

ظاهر بافت در عکس های شما به دو چیز اصلی بستگی دارد: کیفیت نور و موقعیت آن.

 • کیفیت نور: نور می تواند نرم یا سخت باشد. نور سخت سایه های قوی و مشخصی ایجاد می کند. در نتیجه بافت ها برجسته تر می شوند. دقیقاً به همین دلیل است که عکاسان پرتره ترجیح می دهند نور ملایم را ترجیح دهند: نور سخت توجه را به بافت های پوست جلب می کند – از جمله عیوب. اگر می‌خواهید بافت را در تصاویرتان بهبود ببخشید، سعی کنید در نور شدید خورشید یا با فلاش پرقدرت عکس بگیرید.
 • موقعیت نور: هنگام عکاسی از بافت، موقعیت منبع نور نیز اهمیت دارد. یک منبع نور از جلو، سایه بسیار کمی ایجاد می کند، بنابراین ظاهر بافت ها را صاف می کند. استفاده از نورهای جانبی – به عنوان مثال، خاموش کردن نور در زاویه 90 درجه – سایه های بیشتری ایجاد می کند و بنابراین بافت ها را در هر شیئی که می گیرید بهبود می بخشد.

اگر در نور طبیعی عکاسی می کنید، نور خورشید را امتحان کنید. موقعیت کم خورشید سایه های طولانی تری ایجاد می کند و جزئیات بافت ها را نمایان می کند.

3. نوردهی مناسب را دریافت کنید 

گرفتن نوردهی مناسب برای عکاسی از بافت بسیار مهم است. بیش از حد نوردهی کنید، و جزئیات را در هایلایت از بین خواهید برد. کم نوردهی کنید و جزئیات بافت را در سایه از دست خواهید داد.

تنظیمات دوربین شما به عواملی مانند میزان نور در دسترس بستگی دارد، اما فقط توجه داشته باشید که باید ISO، سرعت شاتر و دیافراگم خود را متعادل کنید تا جزئیات بیشتری را ثبت کنید.

سعی کنید از ISO بسیار بالا استفاده نکنید زیرا نویز به عکس شما وارد می شود (اگر در نور کم عکاسی می کنید، ممکن است به سه پایه نیاز داشته باشید تا بتوانید سرعت شاتر خود را کاهش دهید).

4. با عمق میدان آزمایش کنید

تنظیمات دیافراگم شما تعیین می کند که چه مقدار از تصویر شما در فوکوس است (همچنین به عنوان عمق میدان یا DOF شناخته می شود).

فرض کنید در حال عکاسی از یک منظره هستید، یا می خواهید کادر خود را با بافت پوست درخت یا رنگ پوست کنده پر کنید. می‌توانید از دیافراگم باریک (مثلاً f/8) استفاده کنید تا مطمئن شوید که تمام جزئیات بافت‌دار را در فوکوس ثبت می‌کنید. اگر می خواهید بافت پس زمینه پشت سوژه را به وضوح نشان دهید، دیافراگم باریک نیز مفید است.

از طرف دیگر، ممکن است بخواهید از دیافراگم باز (مثلا f/2.8) برای ایجاد عمق میدان کم استفاده کنید. به این ترتیب، می توانید قسمت خاصی از یک سطح را برجسته کنید در حالی که بقیه تصویر را تار می کنید.

5. وضوح تصویر را حفظ کنید

وضوح تصاویر شما در عکاسی از بافت مهم است. تاری حرکتی ناخواسته می تواند جزئیات بافت یک شی را مخدوش کند.

تنظیمات دوربین شما در اینجا می تواند به شما کمک کند. سرعت شاتر بالا سوژه شما را به سرعت منجمد می کند و به حفظ لرزش دوربین و تاری حرکت کمک می کند. اگر نیاز به استفاده از سرعت شاتر کمتر دارید، از سه پایه استفاده کنید تا از لرزش دوربین در تصاویر خود جلوگیری کنید.

6. محل پیدا کردن بافت

دنیایی باورنکردنی از بافت ها وجود دارد که منتظر کشف شدن هستند. هرچه بیشتر به دنبال آنها باشید، ایده های بیشتری برای عکاسی از بافت خلاقانه خواهید داشت.

 • طبیعت پر از الگوها و بافت های زیبا است. آنها را در همه چیز پیدا کنید، از صخره های سنگی گرفته تا حلقه های درخت.
 • حیوانات و حیات وحش. خز، پر، فلس… به اندازه کافی وجود دارد.
 • منسوجات. به دنبال پارچه هایی در هر شکل و رنگی باشید که بافت های جالبی دارند: ژاکت های بافتنی، پرده های مخملی، فرش های بافته شده، حتی ابریشم صاف.
 • تنظیمات شهری: در اطراف محله خود قدم بزنید و مطمئناً انواع مختلفی از اشیاء و سطوح بافت دار پیدا خواهید کرد. مطمئن شوید که به همه جهات نگاه می کنید: به پایین در سنگفرش، کنار ساختمان ها، و در پارک ها، زمین های بازی، ایستگاه های قطار و غیره.

عکاسی بافت که به درستی انجام شده است تقریباً از روی صفحه نمایش به سمت شما می پرد – سعی کنید در هنر عکاسی از چیزی که بینندگان را وادار می کند که دست دراز کرده و آن را لمس کنند، تسلط داشته باشید!

7. بازی با فاصله

لازم نیست بافت در عکاسی به دیوارهای آجری و عکس‌های طبیعت بی‌جان از مرکبات محدود شود. در نظر بگیرید که چگونه بافت هم از دور و هم از نزدیک ظاهر می شود، و دنیای جدیدی از امکان به روی شما باز خواهد شد.

شما می توانید سطح اشیاء کوچک را به صورت ماکرو، با تمرکز بر جزئیات بافتی کوچک، ثبت کنید. یا از منحنی ها و الگوها در مناظر طبیعی عکس بگیرید و از بافت آنها به عنوان نقطه کانونی ترکیب بندی خود استفاده کنید.

حتی می توانید تصاویر هوایی را از بالا امتحان کنید. استفاده از پهپاد برای عکاسی بافت کمی شبیه ایجاد یک نقاشی امپرسیونیستی است: شما می توانید یک تصویر بزرگ بگیرید که تنها پس از دور شدن از جزئیات ظریف عناصر بافتی آشکار می شود.

عکاسی از بافت

8. سعی کنید بافت خود را ایجاد کنید

اگر می خواهید عکس های بافتی بگیرید که در آن کنترل کاملی بر ترکیب نهایی دارید، می توانید بافت ها را خودتان نیز ایجاد کنید.

با لایه‌بندی رنگ‌های روغنی روی دیوار یا بوم، و سپس عکاسی از سطح جدید بافت‌دار خود از زوایای مختلف، هم عکاس و هم هنرمند شوید. یا، برخی از اشیاء بافت یافته را پیدا کنید و آنها را در یک ترکیب به عنوان راهی برای آزمایش و توسعه عکاسی بافت خود بچینید و همچنین از الگوهای خلاقانه عکاسی استفاده کنید.

9. از بافت برای نوردهی های دوگانه خلاقانه استفاده کنید

پس از جمع‌آوری تصاویر بافت زیبا، چرا از آنها به عنوان بخشی از تکنیک‌های خلاقانه دیگر نیز استفاده نکنید؟

نوردهی های مضاعف برای این کار عالی هستند . از عکس یک بافت جالب به عنوان یک عنصر طراحی برای تعریف یا تضاد موضوع اصلی نوردهی دوگانه خود استفاده کنید.

10. از بافت در عکاسی پرتره استفاده کنید

اگر عکاسی هستید که پرتره می‌گیرد، ارزش این را دارد که بدانید بافت چگونه می‌تواند عکس شما را بسازد یا آن را خراب کند.

همانطور که در بالا ذکر شد، نور سخت در پرتره ها می تواند نامطلوب باشد زیرا بافت پوست را برجسته می کند (مانند برآمدگی). اگر در حال عکاسی پرتره زیبایی هستید، نور ملایم عکس های شما را زیباتر می کند.

گفته می شود، تمام بافت پوست بد نیست! بافت پوست شامل کک و مک، خطوط لبخند، فرورفتگی، تاریخچه زندگی یک فرد حک شده بر روی ابروی فرسوده او… همه چیزهایی است که ارزش ثبت کردن در یک عکس را دارند.

همچنین می توانید از بافت برای برجسته کردن سوژه خود استفاده کنید. به عنوان مثال، استفاده از یک پس زمینه بافت، یا استفاده از بافت های مختلف (در لباس، مو و غیره) برای افزودن عناصر متضاد در ترکیب.

تبدیل تصاویر پرتره به سیاه و سفید نیز می تواند به بهبود بافت کمک کند، به خصوص در مورد موهای صورت و چین و چروک .

11. افزایش بافت در پس پردازش

کارهای زیادی می توانید در پس پردازش انجام دهید تا عکاسی از بافت خود را بهبود ببخشید – به خصوص اگر با فرمت RAW عکاسی می کنید تا حداکثر اطلاعات را برای کار با آنها داشته باشید.

 • برش بزنید و صاف کنید. این به ویژه در صورتی مفید است که بافت شما کل قاب را پر کند.
 • نوردهی خود را اصلاح کنید و کنتراست و هایلایت/سایه ها را تنظیم کنید تا اطلاعات بافت را در عکس خود نشان دهید.
 • وضوح را تنظیم کنید. ابزار شفافیت (شما می توانید این را در لایت روم و سایر نرم افزارهای پس از پردازش پیدا کنید) رنگ های میانی را نشان می دهد، جزئیات بافت را بهبود می بخشد و به عکس شما درام می بخشد.

مانند هر ویرایش عکس، فقط مراقب باشید که زیاده روی نکنید. گاهی اوقات کمتر، بیشتر است، و هنگام کار با عکاسی بافت، به راحتی می توان از آن غافل شد.

سخن پایانی

امیدوارم این نکات در مورد عکاسی از  بافت به شما درک جدیدی از نحوه سه بعدی سازی تصاویر داده باشد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که بیرون بروید و از تکنیک ها برای تمرین هنر خود و ایجاد مهارت های عکاسی بافت خود استفاده کنید.

آتلیه روبان به عنوان یکی از تیم های حرفه ای و مجرب در زمینه عکاسی و فیلمبرداری، انواع سبک های عکاسی از بافت را ارائه می دهد. برای اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان آتلیه روبان تماس حاصل فرمایید.

نوشتهٔ پیشین
راهنمای عکاسی بارداری – شکار زیبایی بارداری
نوشتهٔ بعدی
راهنمای استفاده از الگو در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست