راهنمای استفاده از الگو در عکاسی

forumبدون دیدگاه

استفاده از الگوها در عکاسی یک راه ساده اما قدرتمند برای برجسته کردن تصاویر شماست. نکاتی را برای یافتن و استفاده مؤثر از یک الگو بیاموزید. اگر در گنجاندن الگو در عکاسی خود مشکل دارید، این راهنما می تواند کمک کننده باشد. ما توضیح خواهام داد که یک الگو چیست و برخی از رایج ترین انواع الگوهایی که می توانید پیدا کنید.

مهمتر از همه، ما نکات و ایده هایی را در مورد چگونگی پیدا کردن الگوها در زندگی روزمره و همچنین نحوه ایجاد برخی از الگوهای خود به اشتراک خواهیم گذاشت.

الگو در عکاسی چیست؟

الگو در عکاسی تکرار یک عنصر بصری در ترکیب بندی یک عکس است.

می‌توانید با استفاده از تکنیک‌های عکاسی یک الگو ایجاد کنید، یا می‌توانید الگوها را شناسایی کنید – چه طبیعی باشند و چه ساخته شده باشند – و آنها را در تصویر خود بگنجانید.

الگو می تواند موضوع اصلی عکس شما باشد و در نتیجه یک ترکیب انتزاعی ایجاد کند یا می تواند یک عنصر مکمل مانند پس زمینه باشد.

چرا الگو در عکاسی مهم است؟

مغز انسان در اطلاعاتی که از حواس دریافت می کند، الگوهایی را جستجو و شناسایی می کند.

به همین دلیل است که الگوها چنین تکنیک ترکیب بندی قدرتمندی را ایجاد می کنند : چشم بیننده به طور طبیعی به سمت آنها کشیده می شود و آنها به یک نقطه کانونی در تصویر کلی تبدیل می شوند.

برخی از انواع الگوها در عکاسی چیست؟

نمونه های زیادی از الگو در عکاسی وجود دارد که در اطراف ما اتفاق می افتد، چه در طبیعت و چه در ساخت انسان. نکته کلیدی این است که شما، عکاس، آنها را بشناسید و یاد بگیرید که چگونه با دقت یا خلاقانه از آنها عکس بگیرید.

در اینجا برخی از رایج ترین الگوهای عکاسی که ممکن است پیدا کنید، از جمله چند نمونه عکس برای الهام گرفتن شما آورده شده است.

 

الگوهای منظم

یک الگوی منظم زمانی است که اشیاء تکرار شونده قابل پیش بینی هستند. این می تواند به این دلیل باشد که یک عنصر به طور منظم تکرار می شود، یا به این دلیل که عناصر متفاوت هستند اما تغییرات به طور مداوم اتفاق می افتد.

برخی از جذاب ترین الگوهای بصری در عکاسی را می توان در همه جا یافت، مانند پنجره های کنار ساختمان.

الگو در عکاسی

 

الگوهای نامنظم

از سوی دیگر، الگوهای نامنظم به‌طور غیرقابل پیش‌بینی تکرار می‌شوند – برای مثال، موج‌های یک استخر یا چین و چروک‌های یک تکه کاغذ مچاله شده.

الگوهای نامنظم سوژه‌های ایده‌آلی برای عکاسی از ایده‌های الگوبرداری در خانه هستند، زیرا معمولاً می‌توانید چیزی در اطراف خانه خود پیدا کنید که متناسب با این طرح باشد.

الگو در عکاسی

الگوهای هندسی

همانطور که از نام آن پیداست، این الگو توسط اشکال هندسی ایجاد می شود . این عناصر گرافیکی قوی به روشی منظم تکرار می شوند تا جذابیت و بافت را اضافه کنند.

الگوی ارگانیک

یک الگوی ارگانیک منظم نیست و از قوانین هندسی پیروی نمی کند. اشکال و فرم های طبیعی آن را به همراه تمام بافت های ارگانیک فوق العاده ای که طبیعت با خود به ارمغان می آورد، ایجاد می کند.

الگوهای انتزاعی

تکرار اشکال مشابه الگوهای انتزاعی در عکاسی ایجاد می کند بدون اینکه نمایش دقیقی از یک شی خاص ایجاد کند. شما می توانید الگوهای واضح را ببینید، اما نمی دانید آنها چیست.

چگونه الگوها را در عکاسی پیدا می کنید؟

در اینجا 11 نکته برای یافتن و استفاده از الگوها در عکاسی آورده شده است.

1. عکاسی ماکرو 

ماکرو نوعی عکاسی است که سوژه را به اندازه ای بزرگتر از آنچه در زندگی واقعی است بزرگ می کند. به عبارت دیگر، این یک کلوزآپ افراطی است.

برای انجام این کار، به یک لنز ماکرو ، یک لوله داخلی یا فیلترهای نمای نزدیک نیاز دارید . با آن‌ها می‌توانید از الگوها و بافت‌هایی عکس بگیرید که تقریباً با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند – از ساختار یک برگ گرفته تا الیاف بافندگی یک پارچه.

2.  کادر را با سوژه خود پر کنید

عکاسی الگو زمانی است که تکرار اشیا مشابه را موضوع اصلی عکس قرار می دهید .

برای برجسته کردن الگو، باید از وجود عناصر منحرف کننده در داخل قاب خودداری کنید. بسته به سوژه، می‌توانید با نزدیک‌تر شدن فیزیکی به آن یا استفاده از فاصله کانونی طولانی‌تر به آن دست پیدا کنید.

3.  ترکیب متقارن

تقارن به بیننده کمک می کند تا یک عنصر تکراری را متوجه شود و الگو را شناسایی کند. با ترکیب تقارن و الگوها به عنوان تکنیک های ترکیب بندی، تصاویر قدرتمندی ایجاد خواهید کرد که به بیننده حس نظم می دهد.

4. یک الگو در فتوشاپ ایجاد کنید

ساختن الگوهای دیجیتال در فتوشاپ یا هر نرم افزار ویرایش عکس دیگری امکان پذیر است (و سرگرم کننده) . تنها کاری که باید انجام دهید این است که بوم را بزرگ کنید، تصویر را کپی کنید و آن را ورق بزنید.

سپس، می توانید هر دو تصویر آینه شده را کپی کنید و آنها را در جهت دیگر برگردانید. می‌توانید هر چند بار که دوست دارید این فرآیند را ادامه دهید و لایه‌ها را بچرخانید تا یک جلوه کالیدوسکوپی ایجاد کنید.

5. الگوهای خود را بسازید

شما می توانید الگوهای متعددی را در زندگی روزمره خود بیابید – با این حال، می توانید آنها را به طور خاص برای عکاسی الگوی خود نیز ایجاد کنید.

شما فقط باید اشیاء مشابه را پیدا کنید و آنها را مرتب کنید تا یک الگو ایجاد کنید. اشیایی که انتخاب می کنید کاملاً به شما و آنچه در دسترس دارید بستگی دارد.

6. از فیلترهای جلوه های ویژه استفاده کنید

انواع مختلفی از فیلترهای جلوه های ویژه وجود دارد که می توانید خریداری کنید، و همچنین می توانید از آنها برای عکاسی الگوی خود استفاده کنید.

برخی از این فیلترها الگوهای تکراری ایجاد می کنند. استفاده از آنها بسیار آسان است: فقط آنها را به لنز خود بچسبانید و می توانید شروع به عکاسی کنید.

اولین موردی که به ذهن می رسد فیلتر مولتی ویژن است – این فیلتر توسط دو قطعه تشکیل شده است که می توانید آنها را بچرخانید تا جلوه ایجاد کنید. با آن می توانید سوژه خود را تا شش برابر ضرب کنید.

همچنین می توانید از فیلترهای متقاطع برای ایجاد الگوهای ستاره ای از منابع مختلف نور استفاده کنید.

7. به دنبال الگوهای پارچه باشید

پارچه ها سوژه بسیار خوبی برای عکاسی الگو هستند زیرا بافتن نخ ها قبلاً الگوهای زیبایی را تشکیل می دهد.

اگر فاصله کانونی کافی برای نزدیک شدن به آن را ندارید، یا به دنبال چیزی با اشکال و رنگ هستید، پارچه ها اغلب طرح هایی دارند که تکرار می شوند.

8. به دنبال الگوها در معماری باشید

مطمئنم هر روز از جلوی ساختمان هایی می گذری که حداقل یک الگو روی آن ها وجود دارد. این به این دلیل است که مصالح ساختمانی اغلب الگوهایی را ایجاد می کنند – به دیوار آجری یا کاشی های پشت بام فکر کنید.

همچنین می توانید به دنبال طرح های پیچیده تری در معماری باشید . فقط عناصر را با بستن قاب جدا کنید و ترکیب خود را مرتب کنید.

سعی کنید در اطراف قدم بزنید و از یک ساختمان از زوایای مختلف عکس بگیرید. خواهید دید که چگونه تغییرات در پرسپکتیو و تغییر در نحوه برخورد نور به ساختمان می تواند الگوهای متنوعی ایجاد کند.

9. به دنبال الگوها در طبیعت باشید

طبیعت مملو از الگوهایی است که سوژه های عکاسی عالی می سازند. چه الگوهای ارگانیک مانند تپه های شنی یک دسر یا الگوهای ریاضی مدل شده مانند مارپیچ یک صدف، نمونه های شگفت انگیزی از تکرار را خواهید یافت.

در واقع، الگوهای ساخته شده توسط انسان اغلب از طبیعت الهام گرفته شده اند. مارپیچ طلایی که برای قرن‌ها ترکیب هنری را هدایت می‌کرد، بر اساس دنباله فیبوناچی است که نحوه رشد گلبرگ‌ها روی گل‌ها یا نحوه شکافتن شاخه‌های درخت را نیز نشان می‌دهد.

پیدا کردن منابع طبیعی برای عکاسی الگوی خود کار سختی نیست: در پارک قدم بزنید یا حتی سبزیجات داخل یخچال خود را کشف کنید.

10. از نور و سایه استفاده کنید

بازی با تضاد بین نور و سایه راه دیگری برای ایجاد الگوها است. برای ایجاد یک الگوی واضح تر، می توانید از نور سخت استفاده کنید که سایه های تیره و کاملاً مشخصی ایجاد می کند.

برای این کار، اگر از نور طبیعی استفاده می کنید، می توانید در وسط روز عکاسی کنید. اگر ترجیح می‌دهید از نور مصنوعی استفاده کنید، از فلاش یا فلاش‌هایی که مستقیماً به سوژه شما اشاره می‌کنند و بدون تغییر دهنده استفاده کنید.

10. از رنگ استفاده کنید

یکی دیگر از سوژه های عالی که می توانید در عکاسی خود از آن استفاده کنید الگوی ایجاد شده توسط رنگ است. این به شما انعطاف زیادی می دهد زیرا می توانید الگوهای انتزاعی بسازید – مانند مثال بالا.

با این حال، شما همچنین می توانید از رنگ برای ایجاد یا برجسته کردن الگوی اشکال و فرم های مختلف استفاده کنید. به عنوان مثال، افراد مختلف که همگی یک تکه لباس به یک رنگ می پوشند.

مکان‌های دیگری که می‌توانید تقارن رنگ یا الگوهای رنگی را پیدا کنید، موزاییک‌ها یا پنجره‌های شیشه‌ای رنگی مانند کلیساهای تاریخی هستند.

اگر به عکاسی از طبیعت علاقه دارید ، می توانید الگوهای رنگارنگ را در گل ها یا حیوانات نیز بیابید.

سخن پایانی

همانطور که می بینید، هر جا که عناصر گرافیکی قوی خود را تکرار کنند، می توانید عکاسی الگو ایجاد کنید. امیدواریم این مقاله به شما ایده هایی در مورد اینکه کجا نگاه کنید و چگونه با استفاده از تکرار تصاویر خیره کننده بگیرید، به شما داده است.

آتلیه روبان به عنوان یکی از تیم های حرفه ای و مجرب در زمینه عکاسی و فیلمبرداری، انواع سبک های عکاسی از بافت را ارائه می دهد. برای اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان آتلیه روبان تماس حاصل فرمایید.

 

نوشتهٔ پیشین
نحوه عکاسی از بافت
نوشتهٔ بعدی
آشنایی با عکاسی ودینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست