14 نکته کاربردی که هر عکاس جدید باید بداند

forumبدون دیدگاه

نکات عکاسی جدید که واقعاً می توانید از آنها استفاده کنید

همیشه چیز جدیدی برای یادگیری یا یادگیری مجدد وجود دارد، خواه کسب و کار عکاسی شما یک روز باشد، یک سال یا یک دهه. در هر مرحله از کسب و کار، این نکات مبتدی امتحان شده و واقعی را در آغوش بگیرید، و قدرت مقاومت در برابر چالش ها و ماندگاری طولانی مدت را خواهید داشت!

ما در آتلیه روبان کلیه آموزش های عکاسی را به عنوان آتلیه عروس در اصفهان و برترین آتلیه در اصفهان برای شما برگزار میکنیم.

شماره 1: قبل از خرید تجهیزات، روی آموزش سرمایه گذاری کنید

این وسوسه انگیز است که فکر کنید با داشتن آن لنز شگفت انگیز گران قیمت، به طور جادویی عکس های بهتری می گیرید. حقیقت این است که درک اصول عکاسی خوب بسیار مهمتر از داشتن جدیدترین تجهیزات است.

راه‌های رایگان بسیاری برای «تازه‌کاران» برای یادگیری هنر عکاسی شگفت‌انگیز وجود دارد. یادگیری صنایع دستی شما مشتریان را سریعتر به ارمغان می آورد و تجارت شما را زودتر از وسایل گران قیمت رشد می دهد.

شماره 2: با تنظیمات اولیه دوربین آشنا شوید

تنظیمات دوربین زیاد است ! با این حال، این چهار ستون ستون هایی هستند که هم عکاسان حرفه ای و هم مبتدی را برای ایجاد تصاویر با کیفیت توانمند می کنند.

دیافراگم

دیافراگم “مردمک” لنز است و میزان نوری که به سنسور می رسد را تغییر می دهد. “دیافراگم بزرگ” یک دهانه عریض است که نور زیادی را وارد می کند، که می تواند به شما کمک کند عکس روشن تری داشته باشید. در همین حال، “دیافراگم کوچک” یک دهانه کوچک است که اجازه می دهد نور کمتری وارد شود و به شما کمک می کند تا عکس را تیره تر کنید. به هر اندازه دیافراگم یک عدد f اختصاص داده می شود، مانند موارد زیر:

 • دیافراگم های بزرگ دارای اعداد f کوچک هستند ، مانند: f/1.4، f/2 و f/2.8. (نور زیادی می تواند آن را دریافت کند!)
 • دیافراگم های کوچک دارای اعداد f بزرگ هستند، مانند: f/11، f/16 و f/22 (نور زیادی وارد نمی شود.)
 • دیافراگم های سایز متوسط ​​عبارتند از f/4، f/5.6 و f/8.

سرعت شاتر

این مدت زمانی است که شاتر دوربین با فشار دادن دکمه شاتر باز می ماند. سرعت شاتر معمولاً کسری از ثانیه است.

 • از سرعت شاتر بالا برای ثابت کردن حرکت یا اجازه ورود نور کمتر استفاده کنید.
 • سرعت شاتر پایین می تواند تصویر را تار کند. همچنین اجازه می دهد تا نور بیشتری به سنسور یا فیلم شما برسد.

سرعت شاتر سریعتر حدود 1/250 اینچ یا 1/500 ثانیه شروع می شود. سرعت شاتر آهسته تر، مانند 1/60 ثانیه، 1/30 اینچ یا حتی 30 ثانیه کامل بیشتر است.

ISO

اگر فیلم می‌گیرید، فیلم ISO بالا به نور حساس‌تر است، بنابراین می‌توانید در فضاهای کم‌تر عکس بگیرید. برعکس، فیلم ISO پایین نسبت به نور حساسیت کمتری دارد، بنابراین باید در یک منطقه روشن عکاسی کنید.

همین قوانین در مورد عکاسی دیجیتال نیز صدق می کند. مقدار ISO بالا حسگر شما را نسبت به نور حساس تر می کند و عکس شما را روشن تر می کند. با این حال، ایزوی پایین حسگر شما را از بین می برد و منجر به عکس های تیره تر می شود.

 • ایزوهای بالا شامل ISO 800، 1600، 3200 و بالاتر است. از این ایزوها برای عکاسی در داخل یا هنگام غروب خورشید استفاده کنید.
 • ایزوهای پایین شامل ایزو 400، 200، 100 یا کمتر است. از این ایزوها برای عکاسی در نور آفتاب یا فضاهای با نور خوب استفاده کنید.

تعادل رنگ سفید

استفاده از تراز سفیدی خودکار دوربینتان کاملاً خوب است. اما اگر می‌خواهید دمای رنگ را تنظیم کنید، می‌توانید آن را سفارشی کنید یا از یکی از پیش تنظیم‌های تعادل سفیدی دوربین دیجیتال خود استفاده کنید. این از پیش تنظیمات مربوط به یک عدد کلوین خاص است.

متداول ترین تنظیمات از پیش تنظیم تراز سفیدی عبارتند از:

 • خودکار (کاملا عالی برای اکثر سناریوها)
 • تنگستن (نور مایل به نارنجی)
 • فلورسنت (نور مایل به سبز)
 • نور مستقیم خورشید
 • ابری

شماره 3: حالت های مختلف عکسبرداری را درک کنید

با حالت های عکاسی دوربین خود آشنا شوید تا بتوانید هر بار به سرعت یک عکس عالی بسازید. سه حالت اصلی عبارتند از:

 • حالت دستی : شما 100% روی هر تنظیمات دوربین کنترل دارید.
 • اولویت دیافراگم : این حالت به شما امکان می دهد دیافراگم (f-stop) را انتخاب کنید، سپس دوربین تنظیمات دیگر را به صورت خودکار تنظیم می کند.
 • اولویت شاتر : این حالت به شما امکان می دهد سرعت شاتر را انتخاب کنید، سپس دوربین تنظیمات دیگر را به صورت خودکار تنظیم می کند.

شماره 4: با زبان عکس راحت باشید

عکاسان حرفه ای از یک سری اصطلاحات دیوانه کننده برای توصیف هنر خود استفاده می کنند. در اینجا برخی از رایج ترین کلماتی که باید بدانید آمده است:

 • قرار گرفتن در معرض بیماری.  نوردهی به روشنایی یا تاریکی یک تصویر اشاره دارد. یک عکس خیلی روشن با نوردهی بیش از حد در نظر گرفته می شود ، در حالی که یک عکس خیلی تاریک نوردهی کم است .
 • قانون یک سوم قانون یک سوم همه چیز در مورد ترکیب است. یک تخته تیک تاک را تصور کنید که روی یکی از عکس های شما کشیده شده است. دو خط افقی و دو خط عمودی عکس شما را به 9 بخش تقسیم می کند، درست است؟ اکنون عکس خود را طوری بنویسید که مهمترین قسمت در جایی که هر دو از آن خطوط تیک تاک پا را قطع می کنند ظاهر شود.
 • عمق میدان. عمق میدان تعیین می کند که چه مقدار از عکس شما از نزدیک به دور فوکوس شود. اگر عکس شما دارای عمق میدان کم یا نازکی است، موارد پشت یا جلوی سوژه شما خارج از فوکوس خواهند بود. اما اگر عکس شما دارای عمق میدان زیاد یا عمیق باشد ، کل کادر واضح خواهد بود. نکته: اعداد f کوچک عمق میدان کوچک (کم) ایجاد می کنند. و اعداد f بزرگ عمق میدان زیادی تولید می کنند.
 • بوکه. انگلیسی زبانان این کلمه را “BO-kuh” تلفظ می کنند، و این همان چیزی است که ما به آن پس زمینه مبهم می گوییم که در برخی عکس ها می بینید. با عکاسی با عدد f کوچک که عمق میدان کمی ایجاد می کند، می توانید بوکه های زیبایی بسازید.
 • فاصله کانونی. لنزها با فاصله کانونی آنها نامگذاری می شوند، بنابراین یک لنز 50 میلی متری دارای فاصله کانونی (حدس زدید): 50 میلی متر است! بدون اینکه خیلی پیچیده شوید، فقط بدانید که فاصله کانونی به فاصله بین مرکز نوری شیشه لنز و سنسور (یا فیلم) دوربین شما اشاره دارد.
 • سر و صدا. عکاسان فیلم به این دانه می گویند و به لکه های کوچکی اشاره دارد که در عکسی که با ایزوی بالا گرفته شده است می بینید. نویز بیش از حد می تواند یک عکس را غیرقابل استفاده کند، اما مقدار متوسطی از نویز را معمولاً می توان با چند تغییر در لایت روم کاهش داد.
 • حالت پشت سر هم. معمولاً تصاویر را یکی یکی می‌گیرید—یک فشردن شاتر برابر است با یک عکس. اما در حالت پشت سر هم، می توانید شاتر را پایین نگه دارید و دوربین شما به گرفتن عکس ادامه می دهد.
 • منظره یاب. این پنجره ای است که برای گرفتن عکس از آن نگاه می کنید. دوربین های DSLR و بدون آینه دارای منظره یاب هستند، در حالی که دوربین های کامپکت و گوشی های هوشمند فقط از صفحه نمایش استفاده می کنند.

شماره 5: ترکیبات متنوعی ایجاد کنید 

وقتی هنوز در حال توسعه سبک عکاسی خود هستید، بازی با ترکیب بندی های مختلف بسیار مهم است. این در مورد قرار دادن مشتریان شما در موقعیت های مختلف نیست. این در مورد نحوه  قاب عکس است.

نزدیکتر حرکت کنید یا بزرگنمایی کنید. عقب نشینی کنید یا بزرگنمایی کنید. قانون یک سوم را امتحان کنید یا سوژه خود را در مرکز عکس قاب کنید. به دنبال خطوط پیشرو یا زوایای غیرمنتظره برای تغییر پرسپکتیو باشید.

شماره 6: حالت های فوکوس خود را بشناسید

همه عاشق یک عکس تار هستند! صبر کنید، نه… این نادرست است. مگر اینکه عمداً بخواهید از حرکت عکس بگیرید، عکس‌های تار یک «نه» بزرگ هستند. اگر از سرعت شاتر درست استفاده می‌کنید اما همچنان مشکل فوکوس دارید، ببینید دوربین شما روی کدام حالت فوکوس تنظیم شده است:

 • فوکوس خودکار اکثر حرفه ای ها با فوکوس خودکار عکس می گیرند. شاتر را تا نیمه فشار دهید و لنز شما به هر نقطه ای که در تنظیمات دوربین خود اولویت داده اید فوکوس می کند.
 • فوکوس دستی این حالت به شما امکان کنترل 100٪ بر روی آنچه را که در فوکوس است می دهد. لنزهای قدیمی فقط فوکوس دستی بودند ! برای فوکوس دستی دوربین خود، باید حلقه فوکوس را در جلوی لنز خود تنظیم کنید تا عکس واضح به نظر برسد.
 • تمرکز مداوم . اکثر دوربین‌های دیجیتال نسخه‌ای از این حالت فوکوس را ارائه می‌کنند، که از دوربین شما می‌خواهد همزمان با حرکت سوژه، فوکوس  خودکار را مجدداً فوکوس کند.

شماره 7: با فرمت RAW عکس بگیرید

عکاسی با فرمت RAW به شما فایل تصویری با بالاترین کیفیت را می‌دهد، به این معنی که می‌توانید واقعاً تصویر را طوری تنظیم کنید که آن‌طور که می‌خواهید به نظر برسد. پس از اتمام ویرایش، به سادگی فایل RAW ویرایش شده را به صورت JPEG صادر کنید، و یک فایل عکس خواهید داشت که مشتریان شما به راحتی می توانند آن را مشاهده یا چاپ کنند.

رایج ترین ابزارهای پس از تولید عبارتند از:

 • Adobe Lightroom. این نرم افزار شما را قادر می سازد هزاران عکس را وارد، سازماندهی، ویرایش، صادر و مدیریت کنید. فیلترها را اضافه کنید، از پیش تنظیم های سفارشی ایجاد کنید، و حتی ویرایش های خاص را به صورت دسته ای روی مجموعه ای از عکس ها اعمال کنید. برای بسیاری از عکاسان، لایت روم مرحله بعدی پس از اتمام عکاسی است.
 • فتوشاپ. فتوشاپ یک برنامه بسیار قدرتمند است که می توانید از آن برای تغییرات ساده مانند برش یا برای ویرایش های پیچیده مانند روتوش دستی یا طراحی گرافیکی استفاده کنید. برای اینکه یک عکاس حرفه ای باشید، لزوماً به فتوشاپ نیاز ندارید ، اما این ابزار بسیار مفیدی است.

شماره 8: نحوه کار با نور را یاد بگیرید

نور به معنای واقعی کلمه مهمترین عنصر در عکاسی است. بدون نور، هیچ عکسی وجود ندارد. اگر می‌خواهید عکس بگیرید، حداقل به  مقداری نور برای رسیدن به سنسور نیاز دارید.

در نهایت، فرقی نمی‌کند که از نور خورشید، نور لامپ محیطی یا فلاش‌ها و فلاش‌های سطح بالا استفاده می‌کنید. نور برای دوربین شما نور است. کاری که با آن نور انجام می دهید  همان چیزی است که عکس را می سازد.

نور از کجا روی سوژه شما می افتد؟ آیا “نقاط داغ” وجود دارد – ذرات نور که در برخی مناطق به طور قابل توجهی روشن تر از مناطق دیگر هستند؟ آیا سوژه شما به طور مساوی روشن می شود؟ آیا نور دارای رنگی است که باعث می شود صورت سوژه شما نارنجی یا سبز به نظر برسد؟

با نور دوست شوید و به زودی می توانید از نور به نفع خود استفاده کنید!

نکات کاربردی

نکات کاربردی

شماره 9: بدانید چه زمانی از فلاش استفاده کنید

اگر تمایل به عکاسی در محیط های کم نور مانند عروسی ها یا پرتره های داخلی دارید، فلاش ها ضروری هستند. شما نمی خواهید از فلاش پاپ آپ دوربین خود استفاده کنید (اگر فلاش دارای فلاش باشد)، زیرا کیفیت نور آن فلاش کوچک بعید است ظاهری را که مشتریان شما دوست دارند به شما نشان دهد. در عوض، روی فلاش‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که هم در داخل و هم  در خارج از بدنه دوربین شما قابل استفاده باشند  .

می‌توانید فلاش خود را به سمت سقف یا دیواری با رنگ خنثی قرار دهید تا نور را در تمام اتاق بتاباند، یا برای جلوه‌های دراماتیک‌تر، مستقیماً به سمت سوژه خود زاویه دهید. در نهایت، شما باید بدانید که چگونه از فلاش استفاده کنید، زیرا  هرگز نمی خواهید فقط به دلیل کم بودن نور عکس بگیرید.

شماره 10: شما به معنای واقعی کلمه باید فایل های پشتیبان داشته باشید

چه سرگرمی باشید و چه عکاس پولی، یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است برای شما بیفتد از دست دادن تمام عکس هایتان است.

راه حل واضح این است که همیشه از تمام تصاویر خود – حتی فایل های RAW – نسخه پشتیبان تهیه کنید  . شما می توانید این کار را به صورت دستی با کپی کردن فایل ها بر روی یک درایو خارجی انجام دهید. یا می توانید با استفاده از هارد دیسکی که فضای ذخیره سازی رایانه شما را منعکس می کند، یک نسخه پشتیبان خودکار تنظیم کنید.

11: فایل های خود را سازماندهی کنید، آن را از بین ببرید

اگر قبلاً نمی دانید، DAM مخفف “مدیریت دارایی دیجیتال” است و هر روشی است که برای ذخیره، سازماندهی و مکان یابی تصاویر خود استفاده می کنید.

اکثر عکاسان عکس های خود را در پوشه هایی مرتب می کنند که بر اساس سال، ژانر، نام مشتری، تاریخ عکاسی و غیره مرتب شده اند.

شماره 12: سبک خود را توسعه دهید

راه های مختلفی برای توسعه سبک عکاسی منحصر به فرد خود وجود دارد، اما مهم ترین مرحله  زمان است. بله: فقط زمان می برد تا «صدای» عکاسی خود را پیدا کنید.

در عین حال، انرژی خود را برای اجرای اصول اولیه سرمایه گذاری کنید. همانطور که هر مربی رانندگی تا به حال به هر دانش آموزی که تا به حال داشته است گفته است: “شما نمی توانید قوانین را تا زمانی که آنها را بدانید!” بنابراین با قوانین عکاسی راحت باشید و فرصت های بیشتری برای شکستن آنها خواهید یافت.

شماره 13: با سرعت خود رشد کنید

احساس حسادت به آن عکاس در شهر که همیشه رزرو شده است؟ این حسادت را با یادآوری اینکه نمی دانید چقدر برای ایجاد کسب و کار خود تلاش کرده اند، از خود دور کنید. شما نمی دانید چه جریان های درآمد دیگری ممکن است داشته باشند یا چه آموزش های قبلی داشته اند. تنها چیزی که می دانید این است که می خواهید همان جایی باشید که آنها هستند!

از این تمایل برای تقویت اشتیاق خود برای یادگیری استفاده کنید. بگذارید موفقیت آنها به شما الهام بخشد و بدانید که هنوز مشتریان و فرصت های زیادی برای شما وجود دارد.

 

 

نوشتهٔ پیشین
ژست عروسی با پدر
نوشتهٔ بعدی
در یک بازار عکاسی اشباع شده متمایز شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست