فتوشاپ در مقابل لایت روم: کدام یک برای ویرایش عکس بهترین است؟

forumبدون دیدگاه

فتوشاپ در مقابل لایت روم: چگونه بفهمیم کدام یک برای شما مناسب است؟

ساده ترین پاسخ برای انتخاب فتوشاپ یا لایت روم این است که «بستگی دارد».

هر کدام مزایای خود را دارند و در شرایط مختلف مفید هستند. دانستن مزایا و معایب هرکدام و به کار بردن آن اطلاعات برای ویژگی هایی که در حال کار هستید، انتخاب برنامه ویرایش عکس مناسب را آسان تر می کند. برای آموزش عکاسی منظره به قسمت مقالات آتلیه روبان مراجعه نمایید. آتلیه روبان به عنوان آتلیه در اصفهان به شما آموزش فتوشاپ و لایت روم و آموزش عکاسی عروس را با مناسب ترین قیمت میدهد.

تفاوت بین فتوشاپ و لایت روم چیست؟

ویژگی ها و مزایای فتوشاپ

فتوشاپ یکی از شناخته شده ترین برنامه های ویرایش عکس است. Adobe برنامه را ایجاد کرد و استاندارد نرم افزار ویرایش عکس را تعیین کرد.

در اصل، این یک برنامه ساده بود و همانطور که آنها پیشرفت کردند، گسترش یافت و کاربردی تر شد. امروزه فتوشاپ در میان طراحان گرافیک، عکاسان، انیماتورها و ناشران محبوب شده است.

Adobe Photoshop گزینه های بسیار متنوعی را ارائه می دهد. این یک ویرایشگر در سطح پیکسل است، بنابراین شما می توانید با هر پیکسل کار کنید و تصاویر خود را تغییر دهید. شما می توانید با هر نقطه رنگی که تصویر دیجیتال شما را تشکیل می دهد از نزدیک و شخصی برخورد کنید.

ویژگی ها و مزایای لایت روم

ویرایش عکس

Lightroom همچنین یک ویرایشگر عکس از Adobe است. بسیاری از ویژگی های فتوشاپ را ارائه می دهد اما به طور خاص برای عکاسان طراحی شده است. اکثر عکاسان حرفه ای متوجه می شوند که شامل تمام ابزارهایی است که برای کار خود نیاز دارند.

جریان کار

لایت روم همچنین بیش از فتوشاپ یا سایر ویرایشگرهای عکس موجود ارائه می دهد. با گردش کار Lightroom، می توانید تصاویر را سازماندهی، وارد، مدیریت و پیدا کنید.

این فقط یک ابزار ویرایش نیست. این یک ابزار مدیریت عکس است. شما می توانید بخش قابل توجهی از کسب و کار عکاسی را با استفاده از نرم افزار اجرا کنید.

ویرایش غیر مخرب

این همچنین یک برنامه ویرایش “غیر مخرب” است. فتوشاپ نیست. این بدان معنی است که شما مجبور نیستید کار خود را در هر مرحله در هنگام ویرایش با لایت روم ذخیره کنید.

این ویژگی عملکرد ذخیره ندارد، و به طور خودکار همه ویرایش‌ها را در یک کاتالوگ لایت روم ذخیره می‌کند، بنابراین می‌توانید به عقب برگردید و تغییراتی را که ایجاد کرده‌اید ببینید و از نسخه اصلی یا هر مرحله‌ای در فرآیند ویرایش کار کنید.

گردش کار لایت روم

نظرات مختلفی در این مورد وجود دارد اما بسیاری از عکاسان حرفه ای و کسانی که با لایت روم و فتوشاپ آشنایی دارند معتقدند که لایت روم گردش کار بهتری را ارائه می دهد. لایت روم به کاربران این امکان را می دهد که:

 • مجموعه ایجاد کنید
 • چندین تصویر یا فایل را روی هارد دیسک خود جابجا کنید
 • کلمات کلیدی را اضافه کنید
 • چاپ کتاب
 • ایجاد نمایش اسلاید
 • عکس های خود را مستقیماً در فیس بوک به اشتراک بگذارید

همچنین امکان کپی یا همگام سازی یک ویرایش روی چندین عکس به طور همزمان وجود دارد. همچنین می‌توانید از پیش تنظیمات ایجاد کنید و آن‌ها را در تنظیمات رایج در یک گروه از عکس‌ها اعمال کنید.

بهتر از همه، انجام آن آسان است و بسیاری از مردم معتقدند استفاده از آن بسیار ساده تر از Adobe Photoshop است. این یک صرفه جویی در زمان بسیار زیادی است، به ویژه برای عکاسانی که از نوع خاصی از رویداد، مانند عروسی، یا سبک خاصی از عکس، مانند پرتره، عکس می گیرند.

لایت روم در مقابل فتوشاپ: چگونه انتخاب کنیم

انتخاب بین فتوشاپ و ادوبی لایت روم در مورد تعیین نیازهای پروژه شما است. اگر نوع خاصی از پروژه را بیشتر از نوع دیگری انجام می دهید، می توانید انتخاب خود را به سمت نرم افزاری هدایت کنید که برای اکثر کارهایتان مناسب است.

با لایت روم، می توانید بیشتر کارهایی را که می توانید در فتوشاپ انجام دهید، انجام دهید. شما چیزی را قربانی نمی کنید، فقط تعیین می کنید که با ویرایش به چه میزان مدیریت عکس نیاز دارید.

بنابراین، برای مثال، اگر عمدتاً عکس‌های خام می‌گیرید، لایت روم احتمالاً بهترین گزینه شما است . در ویرایش عکس های خام به تنهایی عالی است، در حالی که با فتوشاپ، به Adobe Camera Raw نیاز دارید. لایت روم همچنین به شما این امکان را می‌دهد که تمام عکس‌های دیجیتال را هنگام وارد کردن آنها سازماندهی کنید.

لایت روم بسیاری از گزینه های اساسی ویرایش عکس را ارائه می دهد از جمله:

 • برداشت
 • قرار گرفتن در معرض بیماری
 • تعادل رنگ سفید
 • منحنی های تونال
 • تنظیمات هیستوگرام
 • تبدیل سیاه و سفید
 • اصلاح قرمزی چشم
 • حذف نقطه
 • تنظیمات محلی
 • گرادیان ها
 • تیز کردن
 • اصلاح پروفایل لنز
 • کاهش سر و صدا
 • اشباع
 • سرزندگی

هر کسی که با کار با Adobe Camera Raw آشنا باشد می‌تواند بدون تلاش زیاد به ویرایشگر عکس لایت روم منتقل شود.

در واقع، استفاده از لایت روم آسان‌تر است و برای عکاسان مبتدی عالی است، زیرا فتوشاپ به خاطر منحنی یادگیری شیب‌دارش معروف است.

آیا لایت روم Adobe Photoshop را منسوخ می کند؟

اگرچه ممکن است به نظر برسد که اکنون که لایت روم وجود دارد نیازی به فتوشاپ نیست، اما لزوماً اینطور نیست. بهترین زمان برای استفاده از فتوشاپ زمانی است که نمی توانید از لایت روم استفاده کنید زیرا شرایطی وجود دارد که فتوشاپ بهتر است.

بیشتر آن به نوع ویرایش عکس شما بستگی دارد. گاهی اوقات، شرایطی وجود دارد که فتوشاپ مناسب است و برای موارد دیگر، به ندرت دلیلی برای استفاده از فتوشاپ وجود دارد.

فتوشاپ یا لایت روم

فتوشاپ یا لایت روم

زمان استفاده از فتوشاپ در مقابل لایت روم

به طور خاص، فتوشاپ با موارد زیر بهتر از Lightroom عمل می کند:

 • روتوش پیشرفته امکان کنترل سطح پیکسل یا امکان تغییر تصویر یک شخص را فراهم می کند.
 • کامپوزیت ها ، که در آن چندین تصویر را برش داده و به یک قطعه تقسیم می کنید.
 • پانوراما ، اگر برای ایجاد یک نمای پانوراما نیاز به دوخت چندین عکس دارید.
 • HDR ، زمانی که می خواهید تصاویر را با هم ترکیب کنید و با سایه ها و هایلایت های چند نوردهی کار کنید.
 • درمان پیشرفته که شامل اقداماتی مانند از بین بردن لکه ها، سفید کردن دندان ها، برداشتن اجسام کوچک و غیره است.

لایت روم نیز می تواند برخی از این کارها را انجام دهد. فتوشاپ آنها را بسیار بهتر انجام می دهد.

انتخاب شما

پس اگر بفهمید لایت روم و فتوشاپ چه کاری می توانند انجام دهند و نمی توانند انجام دهند و هنوز مطمئن نیستید که بهترین سرمایه گذاری برای شما چیست، چه اتفاقی می افتد؟

واقعیت این است که هیچ پاسخ درست یا غلطی در مورد فتوشاپ در مقابل لایت روم وجود ندارد. یکی لزوما بهتر از دیگری نیست.

بسیاری از عکاسان به طور منظم از هر دو استفاده می کنند و آنها را برای مجموعه ای از ابزارهای ویرایش جامع ترکیب می کنند.

در بیشتر موارد، لایت روم گزینه بهتری برای مبتدیان است. می‌توانید از آنجا شروع کنید و بعداً فتوشاپ را اضافه کنید، وقتی لایت‌روم را مسلط کردید و مشخص کردید که کجا به محدودیت‌های خود در گردش کارتان رسیده است. اما برای بسیاری، لایت روم کافی است.

نوشتهٔ پیشین
مبانی عکاسی برای پرتره عروسی
نوشتهٔ بعدی
مدت زمان حضور عکاس عروسی در روز عروسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/vakilesf/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:51 Stack trace: #0 /home/vakilesf/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/vakilesf/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/vakilesf/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 51